Rozwiązania wielu problemów są w zasięgu ręki. Mogą wydawać się oczywiste – niestety, tylko pozornie. Bo to, co jest proste do zrobienia w naszym przekonaniu, może być zupełnie niemożliwe dla kogoś innego. Łatwo się mówi o ograniczeniu liczby aut w centrum, gdy się do tego centrum nie dojeżdża, prawda? Panel obywatelski jest narzędziem społecznego dialogu – dzięki jego formule, nie tylko można spojrzeć z wielu perspektyw na problem, ale można także negocjować potencjalne rozwiązanie.
W ramach II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego mieszkańcy i mieszkanki odpowiadali na pytanie, w jaki sposób zredukować emisję gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. W panelu wzięło udział 60 panelistów i panelistek – osób zamieszkujących w Łodzi, dobranych pod kątem płci, wieku wykształcenia i dzielnicy zamieszkania. Osoby te tworzyły razem jakby lustro – grupa odzwierciedlała strukturą całą społeczność miasta, Łódź mogła przejrzeć się w ich opiniach, pomysłach i rekomendacjach.
Wsparcie od ekspertów
Oczywiście, mieszkańcy i mieszkanki nie muszą mieć eksperckiej wiedzy w tematyce adaptacji do zmian klimatu. By tworzone rekomendacje były możliwe do realizacji, do współpracy zaproszono także ekspertów – osoby na co dzień zajmujące się tym obszarem tematycznym.
O ile to eksperci sugerowali rozwiązania oraz sposoby działania, o tyle zaangażowani mieszkańcy i mieszkanki tworzyli z nich konkretne rekomendacje – wspólnie wybierając z 96 propozycji te do wdrożenia i stosowania w kolejnych latach.
Zmniejszymy emisję. Wspólnie
Łącznie, dzięki Panelowi Obywatelskiemu, powstało 36 konkretnych rekomendacji do wprowadzenia w życie przez miasto. Dotyczą one czterech obszarów tematycznych: budownictwa, rozwiązań energetycznych, gospodarki odpadami oraz transportu, w tym publicznego.
Część z nich jest już obecnie realizowana – w przypadku budownictwa i energetyki, osoby uczestniczące w pracach Panelu rekomendowały chociażby dalsze prace termomodernizacyjne w już istniejących budynkach oraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
W obszarze gospodarki odpadami największym poparciem cieszyły się punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych, natomiast w obszarze transportu poprawa sieci komunikacji miejskiej. To jedynie ułamek wszystkich działań, które musi podjąć miasto, by redukcja emisji gazów była możliwa. A jest, o ile podejmiemy działania wspólnie. W końcu żaden punkt zbiórki odpadów nie zadziała, dlatego że „trzeba”. Zacznie, gdy my – mieszkańcy i mieszkanki – będziemy faktycznie z niego korzystać. I segregować.
Poznaj pozostałe rekomendacje II Łódzkiego Panelu Obywatelskiego: Rekomendacje panelu