Jak chcą mieszkać łodzianie? Zieleń, dobry dojazd i restauracje [WYNIKI BADAŃ]

Dla mieszkańców Łodzi i okolic najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania okazała się zieleń. Zaraz za sąsiedztwem przyrody (67% wskazań) uplasowały się bliskość komunikacji i dobry dojazd (65%) oraz pobliskie sklepy i restauracje (59%) – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Echo Investment.

fot. ŁÓDŹ.PL
Dla łodzian najważniejsza jest zieleń, dobry dojazd oraz sąsiedztwo sklepów i restauracji

Co czwarty łodzianin chciałby mieć na osiedlu ekorozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne (28%) oraz miejsca budujące sąsiedzkie więzi, jak ogródek społeczny (24%). Łodzianie chcą mieszkać na zrównoważonym osiedlu i coraz częściej mają taką możliwość.

Blisko połowa przepytanych osób, podczas poszukiwania mieszkania, wzięłaby pod uwagę także specyfikę danej dzielnicy. Mniej ważne w wyborze okazała się bliskość szkół i żłobków (30% wskazań). Co oczywiste, najmocniej zależy na tym osobom w wieku 25-34 lata (46%) i 35-44 lata (42%). W badaniu mieszkańcy Łodzi wskazywali, na jakie główne cechy lokalizacji mieszkania i osiedla zwróciliby w pierwszej kolejności uwagę przy zakupie swoich czterech kątów.

Łodzian ciągnie ku zieleni

Co ciekawe, waga bliskości terenów zielonych wzrasta z wiekiem. Za kluczową cechę lokalizacji osiedla uważa ją tylko 31% badanych w wieku 18-24 lata, a powyżej 45 r.ż. już niemal trzy czwarte łodzian. Zielone otoczenie i miejsce do rekreacji bardziej doceniają też osoby mieszkające w obrębie miasta (73%). Im dalej od centrum, tym waga tego czynnika dla respondentów spada.

Osiedle jako lokalny ekosystem

Echo Investment w swoim badaniu zapytało także łodzian, o konkretne rozwiązania i cechy, które byłyby najważniejsze przy wyborze konkretnego osiedla. Tu poza najczęściej wymienianymi strefami zielonymi (66%), punktami gastronomiczno-usługowymi (43%) i rekreacyjnymi częściami wspólnymi, jak: place zabaw, altany i siłownia (40%) istotna okazała się ekologia. 28% respondentów zwraca uwagę na to, czy na danym osiedlu stosuje się ekorozwiązania – np. czy dba się o energooszczędność w strefach wspólnych, czy są na nim ładowarki do pojazdów elektrycznych. Blisko co czwarta osoba (24%) za ważne uważa również projekt i design osiedla oraz budynków, a także obecność miejsc budujących więzi sąsiedzkie (jak np. ogródek społeczny, plac miejski, kino letnie).

Praca a mieszkanie

Dla co piątego łodzianina osiedle powinno być dopasowane do nowoczesnego trybu pracy i oferować miejsca do jej wykonywania. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i nie zawsze lubi to robić we własnym domu i chce mieć alternatywę. Bliskość biur, przestrzeni do pracy to także plus, bo skraca czas tracony na dojazdy, co docenia i czego szuka coraz więcej osób przy wyborze własnego „M”.

Badania przeprowadziło Echo Investment. Developer zapowiada, że w związku z jego wynikami wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców.

– Na jednym z naszych najbardziej ekologicznych projektów – widzewskim Zenicie – zieleń będzie integralną częścią osiedla, a nie tylko ozdobą. Oprócz wysokich drzew, kwietnych łąk i społecznych ogródków, pojawią się tu ekologiczne rozwiązania jak fotowoltaika czy retencja wody, co pozwoli z natury czerpać wszystko co najlepsze. Idea zrównoważonego rozwój zakłada, że możemy zaspokajać nasze potrzeby minimalizując negatywny wpływ na środowisko – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

ZOBACZ TAKŻE