Rozpoczęły się przygotowania do projektu, a pierwsze spotkania i warsztaty dla mieszkańców zaplanowane są na styczeń. Warsztaty przeznaczone będą dla różnych grup mniejszościowych. Ich przedstawiciele mają się nauczyć, w jaki sposób mówić o sobie, informować o różnicach i swoich potrzebach. Spotkania będą organizowane także dla służb mundurowych i przedstawicieli różnych urzędów.
– Dzięki tym spotkaniom chcemy podnieść wiedzę na temat poszczególnych grup mniejszościowych, a także nauczyć przedstawicieli tychże grup mówić o sobie. Niewiedza powoduje strach, lęki i obawy, a to w prosty sposób prowadzi do dyskryminacji i nietolerancji – przyznaje Eliza Gaust ze Stowarzyszenia HaKoach.
Oprócz spotkań efektem pracy będzie także książka dobrych praktyk i kontaktów oraz mapa organizacji mniejszościowych.
– Mapa, jak i książka będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. Dzięki temu mam nadzieję, że bez trudu każdy mieszkaniec dotrze do właściwej organizacji i będzie mógł liczyć na wsparcie – dodaje Eliza Gaust.
Koszt całego projektu to prawie 65 tys. euro. Grant zdobyła HaKoach – organizacja non profit. Organizacja na co dzień zajmuje się poszerzaniem wiedzy wśród mieszkańców na temat mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, ze szczególnym naciskiem na przeciwdziałanie antysemityzmowi i dyskryminacji. Projekt zakończy się 30 września 2023 r.