Jak poradzić sobie z katarem?

Katar, czyli inaczej nieżyt nosa, to dość uciążliwa dolegliwość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Sam w sobie katar co prawda nie jest niebezpieczny, jednak niewątpliwie należy do objawów, które dają się we znaki, negatywnie wpływając na samopoczucie chorego. Wbrew pozorom niewinny katar może mieć też powikłania. Na szczęście z objawami kataru można skutecznie walczyć, skracając również czas trwania tej przykrej dolegliwości. Niżej podpowiadamy, jak można poradzić sobie z katarem i jakie leki na katar oraz domowe sposoby warto wybrać.

Katar – najczęstsze przyczyny i objawy towarzyszące

Nieżyt nosa jest bardzo nieprzyjemnym i uporczywym stanem, który może dotyczyć osób w każdym wieku – często towarzyszy już małym dzieciom i nie omija też osób dorosłych oraz seniorów. Przyczyny kataru mogą być różne, w tym infekcyjne i nieinfekcyjne. Najczęściej za katar odpowiadają:

  • infekcje wirusowe,
  • infekcje bakteryjne,
  • infekcje grzybicze,
  • alergia,
  • substancje drażniące,
  • zapalenie zatok.

Z katarem często wiąże się uczucie zatkanego nosa, a niekiedy też ściekanie wydzieliny po tylnej części gardła. Nieżytowi nosa może również towarzyszyć nieprzyjemne drapanie w gardle oraz obrzęk małżowin nosowych. Jeśli infekcja się rozwija, oprócz kataru może się pojawiać też kaszel, uczucie napięcia w okolicy zatok, a nawet gorączka.

Skuteczne sposoby na nieżyt nosa i leki na katar bez recepty

Znane powiedzenie mówi, że leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Jednak nie oznacza to, że objawy kataru można lekceważyć. Z nieżytem nosa warto walczyć nie tylko po to, by poprawić komfort oddychania, ale przede wszystkim po to, aby uniknąć powikłań kataru, które mogą być trudniejsze do wyleczenia. Tutaj można wymienić wiele domowych sposobów na katar, a jednym z najskuteczniejszych są inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub parówki nad miską z ciepłą wodą i kilkoma kroplami olejku eterycznego. Domowe sposoby na katar to również wzmacnianie odporności, w tym uwzględnienie w diecie większej ilości pokarmów z witaminą C.

Pomocne okazują się również środki na katar, które są dostępne bez recepty. Do oczyszczania jam nosowych i ich nawilżania najlepiej zastosować roztwór soli morskiej w sprayu. Jeśli nieżytowi nosa towarzyszy obrzęk śluzówki, który przyczynia się do nieprzyjemnego uczucia zatkanego nosa, dobrym wyborem może okazać się spray z hipertonicznym roztworem soli, który zadziała obkurczająco na śluzówki. Na katar można stosować również leki zawierające chlorowodorek ksylometazoliny, który należy do sympatykomimetyków. Osoby zmagające się z katarem alergicznym, powinny stosować przede wszystkim leki na alergię – dodatkowo mogą pomóc spraye do nosa dla alergików, a przykładem może być spray z fenylefryną oraz dimetindenem. 

Jeszcze innym sposobem na walkę z katarem są irygacje. Można postawić na irygacje z zastosowaniem soli fizjologicznej, które pomogą oczyścić nos i zatoki oraz nawilżyć ich śluzówki. Innym dobrym wyborem są irygacje z zastosowaniem hipertonicznego roztworu soli, który dodatkowo będzie działać obkurczająco na śluzówki. Pomocniczo przy stanach zapalnych śluzówki nosa warto stosować maści z naturalnym składem, które poprawią komfort oddychania i będą wspierać walkę z katarem – dobrym przykładem jest maść majerankowa. 

Kiedy z katarem do lekarza?

Katar zazwyczaj jesteśmy w stanie opanować samodzielnie, stosując domowe sposoby oraz leki na katar dostępne bez recepty. Jednak, jeśli katar utrzymuje się dłużej lub stosowane metody na niewiele się zdają i nie przynoszą wyraźnej poprawy, zaleca się wizytę u lekarza. Może to świadczyć o infekcji bakteryjnej, która powinna być leczona z zastosowaniem antybiotyków. Koniecznie należy też zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent ma nie tylko katar, ale i wysoką gorączkę oraz inne niepokojące objawy, w tym uporczywy ból głowy świadczący o zapaleniu zatok, duszący kaszel lub nasilony ból gardła. Kontaktu z lekarzem wymaga również katar jednostronny, obejmujący tylko jedną jamę nosową – takie objawy mogą wskazywać np. na polipy w nosie.