Jak ubrać się na zimowy spacer? Korzystaj z uroków zimy i nie choruj! [PORADNIK]

Hu, hu, ha, nasza zima zła! Gdy temperatura za oknem spada poniżej zera, seniorzy niezbyt chętnie wychodzą z domu. Nie warto jednak unikać zimowej aktywności na świeżym powietrzu, trzeba tylko zadbać o odpowiedni strój i obuwie. Podpowiadamy, jak się ubrać, aby móc w pełni cieszyć się urokami zimy.

Zimowy spacer
Jak ubrać się na zimowy spacer?, fot. ENVATO ELEMENTS

Zimą, podobnie jak w pozostałych porach roku, warto regularnie przebywać na świeżym powietrzu. Wychodzenie z domu, nawet gdy temperatura spada poniżej zera, ma wiele zalet. Przede wszystkim hartuje organizm, dzięki czemu zmniejsza się jego podatność na infekcje, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie i nastrój. Z zimowego spaceru może zwolnić jedynie silny, porywisty wiatr, temperatura poniżej -15°C lub intensywne opady. Jak mawiają Skandynawowie: „nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania”. Zimowy strój seniora powinien zatem zapewniać wygodę i chronić nie tylko przed nadmiernym wychłodzeniem, ale też przed przegrzaniem, ponieważ ono również nie jest korzystne dla zdrowia. Właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie ubranie, a w szczególności o dobre obuwie.

Zimą ubieraj się „na cebulkę”

Wychodząc z domu na zimowy spacer, najlepiej ubrać się „na cebulkę”. To dobry sposób, ponieważ w każdej chwili można zdjąć lub założyć dodatkową rzecz. W zależności od pogody można zastosować kilka warstw. Zazwyczaj wystarczające są trzy: warstwa spodnia, środkowa i wierzchnia. Pierwsza z nich, która przylega do ciała, ma za zadanie odprowadzanie wilgoci. Sprawdzi się tu wygodna bielizna termoaktywna, w którą warto zainwestować. Dla pań przeznaczone są podkoszulki i legginsy, np. z wełny merino lub ze specjalnych materiałów, które pochłaniają pot, dając uczucie suchości i przewiewności. Panowie, poza koszulkami, mają obecnie możliwość zastąpienia bezkształtnych, bawełnianych kalesonów ich nowoczesną i estetyczną odmianą, uszytą z rozciągliwego i lekkiego materiału lub z wełny merino. W sklepach sportowych dostępne są też termoaktywne komplety (koszulka plus legginsy), zarówno w wersji dla pań, jak i dla panów.

Na kolejną warstwę, która będzie chronić przed wyziębieniem poprzez utrzymywanie ciepła wytworzonego przez ciało, warto wybrać odzież z wełny, np. gruby sweter. Jeżeli go nie posiadasz, dobrym rozwiązaniem będzie włożenie dwóch cieńszych swetrów lub np. bluzy polarowej. Panie, które lubią chodzić w spódnicach, w mroźne dni powinny zrezygnować z nich na rzecz wygodnych spodni, pod które można dodatkowo włożyć ciepłe legginsy. Trzecią, wierzchnią warstwę stanowi kurtka. Powinna ona być ciepła, nieprzemakalna, wygodna i niezbyt krótka. Dobrze, aby posiadała kaptur, który chroni przed wiatrem. Na  siarczysty mróz najlepszym rozwiązaniem jest puchówka, choć dobre, syntetyczne ocieplenie też zabezpieczy przed chłodem.

Ponadto o tej porze roku niezbędne są: 

  • ciepła czapka zakrywająca uszy,
  • szal lub „komin”,
  • ocieplane rękawiczki, najlepiej jednopalczaste – w takich dłoń łatwiej się ogrzewa. 

Jeżeli szczególnie marzną Ci ręce, włóż do kieszeni ogrzewacze do rąk – szczególnie wtedy, gdy wychodzisz na dłużej. Ten praktyczny i bezpieczny gadżet najłatwiej kupić w wersji żelowej.

Buty to podstawa!

Upadki są dla seniorów bardzo niebezpieczne, a o te zimą niestety nietrudno. Drogie Panie, gdy wychodzicie z domu, nawet na chwilę, a temperatury są bliskie zera lub ujemne, nie zakładajcie butów na obcasie lub botków z gładką, śliską podeszwą. Warto wcześniej przygotować się do zimy i zaopatrzyć się w dobre zimowe obuwie, które powinno być ciepłe, nieprzemakalne i wygodne, jak np. trekkingi. Takie buty powinny mieć grubą podeszwę, która izoluje od chłodu i jest antypoślizgowa. Z pewnością posłużą one przez długie lata i, co najważniejsze, noga jest w nich stabilna, dzięki czemu zwiększa się komfort chodzenia. W mroźne dni do takiego obuwia dobrze też założyć wełniane skarpetki, dzięki którym nie przemarzną stopy.

Spacer lub inna aktywność w mroźny dzień to świetny sposób na spędzenie czasu i dotlenienie organizmu. Poza odpowiednim ubraniem ważne jest też zabezpieczenie twarzy przed działaniem niskich temperatur. Właśnie dlatego przed wyjściem z domu pamiętaj o nałożeniu kremu ochronnego, przeznaczonego do stosowania w zimie, lub zwykłej wazeliny.

ZOBACZ TAKŻE