Jakich firm szuka Łódź? O planach na ściągnięcie inwestorów w 2024 roku [SZCZEGÓŁY]

W 2024 roku Urząd Miasta Łodzi skupi swoje działania na pozyskiwaniu inwestorów, licząc na przyciągnięcie przede wszystkim przedsiębiorców zajmujących się usługami i przemysłem.

Jakich firm szuka Łódź? O planach na ściągnięcie przedsiębiorców w 2024 roku
Jakich firm szuka Łódź? O planach na ściągnięcie inwestorów w 2024 roku

Strategia pozyskiwania inwestorów usługowych opiera się obecnie na kilku fundamentach. Po pierwsze, kluczowa jest bliska współpraca z uczelniami.

– Ostatnio udało się nam wspólnie uruchomić kilka kierunków studiów, m.in. dla sektora finansowego i technologicznego: przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz fintech. Po drugie, będziemy kontynuować współpracę z największymi organizacjami branżowymi, takimi jak ABSL i ProProgressio. Chcemy kontynuować tę strategię. Dodatkowo, będziemy rozwijać współpracę z otoczeniem izb gospodarczych skupiających przedsiębiorców zagranicznych z różnych krajów. Razem z nimi będziemy realizować warsztaty, misje handlowe czy konferencje biznesowe – mówi Mateusz Sipa, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej. 

W tym roku, po tym jak w 2023 udało się podjąć pierwsze kroki w integrowaniu branży Life Science (biotechnologia, farmacja, otoczenie akademickie), Łódź będzie gotowa do realizacji działań zewnętrznych, promocyjnych i targowych, wspierających rozwój tych firm.

– To będzie pośrednio także pozycjonowało Łódź jako miejsce, gdzie z powodzeniem można prowadzić specyficzną działalność. To powinno przyciągnąć nowych inwestorów. Kluczem do sukcesu będzie współpraca z czołowymi uczelniami oraz firmami o zasięgu międzynarodowym, których w Łodzi nie brakuje. Naszym nowym, dużym atutem są wielkie inwestycje realizowane przez UMED – dodaje Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

– Rok 2024 będzie kluczowy dla komercjalizacji Chocianowic, jednego z ostatnich dostępnych w Polsce terenów inwestycyjnych z dopuszczalną funkcją przemysłową w granicach administracyjnych dużego miasta. W tych działaniach będziemy współpracować z największymi firmami doradztwa nieruchomościowego, zwłaszcza w kontekście promocji oferty wśród inwestorów reprezentujących sektory, które doceniają naszą lokalizację, jak np. producenci pomp ciepła, ich kooperanci oraz poddostawcy. Naszym celem jest, aby Chocianowice były w jak największym stopniu zagospodarowane przez inwestorów przemysłowych, mniej przez logistykę. Chcielibyśmy pozyskać kilka projektów oferujących dużą liczbę miejsc pracy dla inżynierów i dużą liczbę procesów wspierających opartych na wiedzy i technologii – dodaje Pustelnik.

Najbardziej ambitnym celem pozostaje przyciągnięcie jednego z dużych gigantów technologicznych. Od dłuższego czasu w Łodzi integruje się środowisko osób ze świata technologii i korporacji, które pragną przyczynić się do dobra miasta i angażują się w różne działania. Około 20 osób na co dzień pomaga UMŁ w tworzeniu strategii działania, dostarczaniu merytorycznego wsparcia w zakresie konferencji branżowych, materiałów promocyjnych czy programów studiów podyplomowych, by zaistnieć w świadomości decydentów z największych światowych marek.

ZOBACZ TAKŻE