Jeden lekarz zamiast wielu. Opieka koordynowana w Miejskich Centrach Medycznych w Łodzi

Jeden lekarz w jednej przychodni zamiast pięciu w kilku poradniach rozsianych po całym mieście – nowy standard leczenia seniorów w Miejskich Centrach Medycznych w Łodzi.

Opieka koordynowana w Łodzi
Jeden lekarz zamiast wielu. Opieka koordynowana w Miejskich Centrach Medycznych w Łodzi

Wiele osób – przede wszystkim w wieku emerytalnym – cierpi na dużą  liczbę schorzeń, które najczęściej leczy u kilku specjalistów. Przez oczywisty brak wymiany informacji między lekarzami może dochodzić do sytuacji, w których przepisywane leki wzajemnie się znoszą i nie pomagają na choroby pacjenta. Ponadto senior musi wiecznie lawirować między wizytami u kardiologa, ortopedy i lekarza internisty. Utrudnień jest wiele, dlatego Miejskie Centra Medyczne postanowiły wprowadzić do swojej oferty medycznej rozwiązanie dedykowane osobom borykającym się z chorobami współistniejącymi, czyli tzw. opiekę koordynowaną. 

W ramach opieki koordynowanej to jeden medyk, lekarz pierwszego kontaktu, ma pod pełną opieką osobę chorą. Przygotowuje dla niej plan leczenia, a następnie zleca wykonanie badań. Jest to nowość w porównaniu do poprzedniego systemu, w którym lekarz pierwszego kontaktu najpierw odsyłał do specjalisty, a dopiero ten kierował pacjenta na badania. Oczywiście lekarze specjalizujący się w określonych dziedzinach nie są pominięci. Lekarze pierwszego kontaktu ustalają z nimi plan leczenia, konsultują wyniki badań, a ponadto pacjenci mogą udać się na wizytę do neurologa czy kardiologa bez kolejki.

– Powiem szczerze, że jestem pod niemałym wrażeniem. Od kiedy pamiętam, musiałam poświęcać bardzo dużo czasu na przeprowadzenie koniecznych badań. Niejednokrotnie trudno było połączyć wszystkie informacje uzyskiwane od różnych lekarzy. Od kiedy skorzystałam z opieki koordynowanej, te problemy się skończyły. Czuję, że jestem pod profesjonalną opieką – mówi pani Zofia, 76-letnia pacjentka korzystająca z opieki koordynowanej.

W ostatnim roku aż cztery Miejskie Centra Medyczne wprowadziły do swojej oferty opiekę koordynowaną. Mieszkańcy Łodzi mogą skorzystać z nowego rodzaju leczenia w placówkach na Widzewie, Górnej, Bałutach i Polesiu. W pierwszym kwartale tego roku do opieki koordynowanej przystąpią też poradnie należące do Miejskiego Centrum Medycznego “Śródmieście”. W ramach opieki koordynowanej pacjenci mogą wykonać badania endokrynologiczne, kardiologiczne, pulmonologiczne i diabetologiczne. Przychodnie oferują również porady z zakresu dietetyki oraz zdrowego trybu życia.

Program już okazał się sukcesem. Pacjenci chętnie z niego korzystają, dlatego na początku stycznia MCM “Górna” poszerzyła zakres badań. Osoby chore, korzystające z opieki koordynowanej, mogą skorzystać z badania holterem EKG i RR oraz wykonać biopsję tarczycy w przychodni przy ul. Felińskiego 7, przeprowadzić echo serca w przychodni przy ul. Tatrzańskiej 109, wykonać diagnostykę spinometryczną w przychodni przy ul. Rzgowskiej 170 oraz zrobić USG Doppler tętnic i żył w przychodni przy ul. Cieszkowskiego 6. Co więcej, każda placówka wykonuje badania laboratoryjne.

Aby skorzystać z opieki koordynowanej, trzeba skontaktować się z wybraną przychodnią i umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli ten zakwalifikuje pacjenta do programu – zleci niezbędne badania do przygotowania planu opieki. Odpowiedzialnymi za sprawne poruszanie się pacjenta w tym systemie są koordynatorzy, którzy ustalają i potwierdzają terminy wykonywanych badań i przypominają pacjentom o zbliżających się wizytach. Co więcej, prowadzą prelekcje ze zdrowego trybu życia i dietetyki.

ZOBACZ TAKŻE