Kartka z kalendarza. Łódź Bajkowa – kogo można spotkać na bajecznym szlaku?

Na dobranockach o Misiu Uszatku, Misiu Colargolu i Zaczarowanym Ołówku wychowały się pokolenia Polaków. Co łączy te bajki? Wszystkie powstały w Łodzi, o czym przypomina szlak bajkowy.

fot. LODZ.PL
Trzy Misie odsłonięto w 2012 r. pod adresem Piotrkowska 282

1 czerwca 2011 r. przed Muzeum Kinematografii w Łodzi odsłonięto pomnik „Dziwny świat kota Filemona i Bonifacego”. To jedna z wielu rzeźb słynnego łódzkiego szlaku bajkowego, zapoczątkowany przez figurę Misia Uszatka, odsłoniętą w 2009 r. przed kamienicą przy ul. Piotrkowskiej 87. Na lalkowych czy rysunkowych dobranockach o Misiu Uszatku, Misiu Colargolu i Zaczarowanym Ołówku wychowały się pokolenia Polaków. 

Wszystkie powstały w Łodzi, w wytwórni Se-Ma-For, gdzie przez 70 lat tworzono filmy animowane, zarówno bajki dla dzieci, jak również animowane filmy dla dorosłych. Dwie produkcje nagrodzone zostały nawet Oscarami! ( To „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego oraz zrealizowana w koprodukcji baśń „Piotruś i wilk”). 

Będąc w Łodzi z dziećmi, można udać się na wycieczkę oryginalnym szlakiem Łodzi Bajkowej. W przestrzeni miasta odnajdziemy wówczas dziesięć małych pomników przedstawiających bajkowych bohaterów, którzy przypominają o dorobku łódzkiej animacji. Na bajkowym turystycznym szlaku spotkamy – oprócz wcześniej wymienionych bohaterów – także wróbla Ćwirka, dwa leśne ludki Maurycego i Hawranka, pingwina Pik-Poka, Zaczarowany Ołówek, Plastusia, Ferdynanda Wspaniałego oraz Trzy Misie.

ZOBACZ TAKŻE