Kartka z kalendarza. Obóz dla dzieci na Przemysłowej. Jakie panowały w nim warunki?

1 grudnia 1942 roku zaczął funkcjonować obóz dla dzieci i młodzieży polskiej (Polen Jugendverwahrlager) przy ul. Przemysłowej, który powstał na terenie Litzmannstadt Getto. Więźniami były dzieci w wieku od 8 do 16 lat.

fot. NAC
Niemiecki obóz pracy dla dzieci funkcjonował w Łodzi od 1942 roku.

Warunki podobne były do tych panujących w obozach koncentracyjnych, przy głodowych racjach żywności wprowadzono przymus pracy dla dzieci powyżej 8 lat. Wiele z nich zmarło na skutek chorób, wycieńczenia, głodu, a nierzadko przemocy i pobicia. Chłopcy wyrabiali buty ze słomy, koszyki z wikliny, paski do masek gazowych oraz skórzane elementy plecaków wojskowych, a dziewczęta pracowały w pralni i pracowniach krawieckich. Dzieci otrzymywały na śniadanie kromkę chleba i kubek czarnej kawy, na obiad zupę z ziemniaków w łupinach lub z brukwi, zaś kolacja była powtórzeniem śniadania. 11 XII 1942 r. przyjechał pierwszy transport, do 18 stycznia 1945 r. przeszło przez niego kilka tysięcy dzieci. Kilkuset małych więźniów zmarło z głodu, chorób i bicia. Wolności doczekało 900 dzieci w stanie krańcowego wyczerpania.

Po wojnie zostali skazani niektórzy „wychowawcy” z obozu. Karę śmierci zasądzono wobec wachmanów SS: Sydonii Bayer i Edwarda Augusta, a Genowefę Pohl (mieszkankę Łodzi) skazano w katach 70. na 25 lat więzienia. Ofiary upamiętnia Pomnik Pękniętego Serca w parku Szarych Szeregów, a obecnie trwają przygotowania do uruchomienia w Łodzi Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar totalitaryzmu.

ZOBACZ TAKŻE