Kino Tatry przy Sienkiewicza wznawia działalność. Jest najstarsze w Polsce!

Z początkiem czerwca wznawia działalność kino przy ul. Sienkiewicza 40. Będzie czynne przez okres letni, a na ekranie zobaczymy wyselekcjonowane obrazy z ostatnich miesięcy.

mat. Kina Tatry
Kino Tatry jest najstarszym kinem w Polsce
8 zdjęć
mat. Kina Tatry
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. archiwum
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Kino Tatry to najstarsze kino w Polsce oraz jedno z najstarszych działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie! Jego historia sięga początków XX w., kiedy to Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli przy ul. Sienkiewicza kinematograf Belle-Vue. Na przestrzeni lat kino zmieniało właścicieli i nazwy: Moulin Rouge, Dolina Szwajcarska, Spółdzielnia Pracowników Państwowych, a później Rakieta. 

Bałtyk, Wisła, Gdynia, Tatry

Po II wojnie światowej kino nosiło już nazwę Tatry, wpisując się w kanon nazw łódzkich kin, zresztą położonych bardzo blisko siebie (Bałtyk, Wisła, Gdynia). Projekcje odbywały się w dwóch salach oraz w plenerze, jako tzw. Tatry Letnie. 

Po upadku komunizmu zaczęły powstawać multipleksy, a dziesiątki łódzkich kin zamknięto i przerobiono na sklepy, hurtownie czy dyskoteki. Tatry uratowały się jako jedyne… 

Co w repertuarze?

Obecnie kino prowadzi pasjonat i żywa historia łódzkich kin – Paweł Adrian. Kino Tatry jako jedyne ma jeszcze w ofercie projekcje z taśmy 35 mm!

Już 3 czerwca będzie można ponownie zasiąść na widowni najstarszego łódzkiego kina. W repertuarze pojawią się takie filmy jak „Na rauszu”, „Piosenki o miłości”, „C'mon C'mon”, „Matki równoległe” czy „Najgorszy człowiek na świecie”. Za bilety zapłacimy od 10 do 20 zł. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź stronę Kina Tatry <link https://www.facebook.com/kinotatrylodz>na Facebooku</link>

ZOBACZ TAKŻE