Kolorowa Tolerancja w Łodzi. Antywojenny mural powstał przy Ogrodowej [ZDJĘCIA]

Kolorowa Tolerancja organizowana jest w Łodzi już od 21 lat. W tym roku w ramach obchodów tego święta szacunku dla różnorodności młodzież namalowała antywojenny mural przy ul. Ogrodowej 22.

fot. ŁÓDŹ.PL
Mural "PEACE" powstał przy ul. Ogrodowej 22
11 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (11)

Kolorowa Tolerancja odbywa się co roku 21 marca. To nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Od 21 lat w towarzystwie uczniów i władz miasta zamalowywane są obraźliwe napisy na murach Łodzi. Odbywają się także pokazy filmów, warsztaty, spektakle, wystawy, dyskusje. To ważna lekcja poznawania różnorodności świata.

- Kolorowa Tolerancja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Łodzi i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Akcja rozpoczęła się 21 lat temu, gdy pochodzący z Łodzi mieszkańcy Izraela przyjechali do rodzinnego miasta i byli zszokowani tym, jak wiele antysemickich napisów i rysunków zobaczyli na łódzkich murach. Wtedy całe miasto dosłownie w nich tonęło. Przez lata Kolorowa Tolerancja się zmieniła, robimy dużo warsztatów, spotkań i akcji, jednak walka z mową nienawiści i nauka szacunku i empatii nadal jest najważniejsza – mówi Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i jedna z pomysłodawczyń akcji.

Ważnym punktem tegorocznej edycji był finał warsztatów graffiti z Dariuszem Paczkowskiem oraz młodzieżą polsko-ukraińską z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz z „Piekarni Wartości" przy Stowarzyszeniu Monar. Młodzież wspólnie wykonała mural PEACE przy ul. Ogrodowej 22. Mural ma przesłanie antywojenne, nawołujące do wzajemnego szacunku i dialogu.

ZOBACZ TAKŻE