Kolorowa Tolerancja odbywa się co roku 21 marca. To nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Od 21 lat w towarzystwie uczniów i władz miasta zamalowywane są obraźliwe napisy na murach Łodzi. Odbywają się także pokazy filmów, warsztaty, spektakle, wystawy, dyskusje. To ważna lekcja poznawania różnorodności świata.
- Kolorowa Tolerancja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń Łodzi i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Akcja rozpoczęła się 21 lat temu, gdy pochodzący z Łodzi mieszkańcy Izraela przyjechali do rodzinnego miasta i byli zszokowani tym, jak wiele antysemickich napisów i rysunków zobaczyli na łódzkich murach. Wtedy całe miasto dosłownie w nich tonęło. Przez lata Kolorowa Tolerancja się zmieniła, robimy dużo warsztatów, spotkań i akcji, jednak walka z mową nienawiści i nauka szacunku i empatii nadal jest najważniejsza – mówi Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i jedna z pomysłodawczyń akcji.
Ważnym punktem tegorocznej edycji był finał warsztatów graffiti z Dariuszem Paczkowskiem oraz młodzieżą polsko-ukraińską z Ośrodka Kuratorskiego nr 1 w Łodzi oraz z „Piekarni Wartości" przy Stowarzyszeniu Monar. Młodzież wspólnie wykonała mural PEACE przy ul. Ogrodowej 22. Mural ma przesłanie antywojenne, nawołujące do wzajemnego szacunku i dialogu.