Koprodukcje z Łodzi na Festiwalu w Gdyni. Jakie filmy zostaną zaprezentowane?

W poniedziałek, 18 września, wystartowało jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce. Mowa oczywiście o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zgodnie z tradycją ubiegłych lat, także i tej jesieni nie może tam zabraknąć reprezentacji Łódź Film Commission/EC1.

Koprodukcje z Łodzi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Koprodukcje z Łodzi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Rok 2023 upływa pod znakiem obchodów 15-lecia Regionalnych Funduszy Filmowych, w czym swój niemiały udział ma także najstarszy z nich, czyli Łódzki Fundusz Filmowy. W ramach świętowania jubileuszu przedstawiciele RFF z całego kraju zapraszają na jubileuszowy lunch branżowy, który odbędzie się 21 września, właśnie podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni. Wydarzenie będzie okazją do spotkania z twórcami, producentami i wzajemnej wymiany myśl, doświadczeń, a także uwag czy opinii. Mamy nadzieję, że idea wspólnego lunchu zapoczątkowana w zeszłym roku, na stałe wpisze się w kalendarz święta polskiego kina.

Łódzki koprodukcje

Łódź Film Commission w Gdyni to także, a może przede wszystkim, tytuły obecne w sekcjach konkursowych. Tytuły wsparte z ramienia funduszu, będące koprodukcjami „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi. W Konkursie Głównym 48. FPPF znalazło się „Święto ognia” – najnowszy film autorstwa Kingi Dębskiej, produkowany przez uznanego łódzkiego producenta Piotra Dzięcioła z Opus Film. Wierzymy, że obraz jest jednym z kandydatów do najważniejszych nagród, a jego uroczysta premiera z udziałem przedstawicieli Instytucji odbędzie się 21 września.

Filmy dla dzieci

Ponad to na Festiwalu, w sekcji Gdynia Dzieciom, młodym widzom zostaną zaprezentowane aż dwa tytuły koprodukowane przez EC1 Łódź. Są to: „Nawet myszy idą do nieba” Jana Bubenička i Denisy Grimmovej oraz „Film dla kosmitów” Piotra Stasika. Najlepszy film, głosami publiczności, zdobędzie nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka, która zostanie wręczona na Młodej Gali.

Łódź Film Commission dla klimatu

Łódź Film Commission jako współzałożyciel i aktywny członek grupy Film dla klimatu, wspiera od lat wszelkie inicjatywy nakierowane na neutralizację wpływu produkcji filmowej na środowisko. Również i w tym roku Monika Głowacka – kierowniczka komisji filmowej zasiadła w jury konkursu "Klimatyczny Film”, w ramach którego przyznawana jest nagroda dla najbardziej zielonych produkcji pełno- i krótkometrażowych.

ZOBACZ TAKŻE