Krok bliżej do rozbiórki kamienicy przy Kilińskiego 49. Jest decyzja sądu

Mija rok od zawieszenia kursowania tramwajów na ul. Kilińskiego. Bez zgody na wyburzenie kamienicy, która się częściowo zawaliła, nie uda się ich przywrócić.

fot. ŁÓDŹ.PL
Jest decyzja sądu, ale też druga skarga

W kamienicy przy ul. Kilińskiego 49 w maju 2021 r. zarwał się strop. Z uwagi na fatalny stan techniczny budynku nie da się go uratować. Miasto zamierzało kamienicę rozebrać do końca i przygotować się do jej ewentualnego odbudowania, bo to zabytek wpisany do rejestru. 

Na takie rozwiązanie nie zgodził się na początku Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków, ale w październiku ub.r. udało się osiągnąć porozumienie i nadzór budowlany wydał decyzję o rozebraniu kamienicy do reszty.

Blokada rozbiórki przez jednego z mieszkańców

Rozbiórkę i przywrócenie na ul. Kilińskiego ruchu tramwajów zablokował jednak Wojciech Bednarek. Łodzianin odwołał się od decyzji nadzoru budowlanego, ale sąd jego skargę odrzucił. Bednarek odwołał się także od tej decyzji, a Wojewódzki Sąd Administracyjny znowu utrzymał w mocy pozwolenie na rozbiórkę.

Jednak nawet jeśli decyzja WSA pod koniec kwietnia się uprawomocni, na ul. Kilińskiego ciągle będzie pat, setki mieszkańców bez tramwaju, a właściciele sklepów pozbawieni klientów. Bo Bednarek, tym razem jako prezes stowarzyszenia, którym kieruje, złożył drugą skargę, a sąd musi ją rozpatrzyć. A to oznacza, że sprawa nie znajdzie finału przez kolejne miesiące.

ZOBACZ TAKŻE