Księży Młyn. Finał remontu famuły przy Przędzalnianej. Mieszkania, lokale i poczta [ZDJĘCIA]

Kończą się prace w kolejnej zabytkowej famule przy ul. Przędzalnianej 61. Po remoncie powstanie tu siedem lokali mieszkalnych, pracownie twórcze oraz poczta.

Kończą się prace w kolejnej zabytkowej famule przy ul. Przędzalnianej 61, fot. ŁÓDŹ.PL
17 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

Kompleksowa rewitalizacja

Rewitalizacja na Księżym Młynie jest kompleksowa i obejmuje każdy element. Famuły są odnawiane od piwnic aż po dachy – wzmacniane są konstrukcje budynków, odnawiane są wnętrza i podwórza. Coraz więcej budynków odzyskało już dawny blask, a prace dobiegają właśnie końca przy ul. Przędzalnianej 61.

– Wykonawca za kilka dni będzie gotowy do odbioru inwestycji. W budynku trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

W famule przy ul. Przędzalnianej 61 wzmocnione zostały fundamenty, pojawiły się nowe instalacje, tynki i pokrycie dachu. Naprawiono stropy i więźbę dachową. Budynek ma nową stolarkę okienna i drzwiową, a część historycznej stolarki drzwiowej została odrestaurowana. Konserwacji poddano również elewację budynku.

Przędzalniana 61 – co tam powstanie?

Na parterze budynku znajdą się dwie pracownie dla twórców i jeden lokal użytkowy z przeznaczeniem na pocztę, która będzie również dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. W famule wygospodarowano również miejsce na siedem lokali mieszkalnych. Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 3,1 mln zł.

Do końca 2023 r. Księży Młyn zostanie odnowiony w całości. Prace trwają jeszcze w budynkach przy ul. Fabrycznej 19 i 19A, ul. Przędzalnianej 53, 55, 65 i 59 oraz w famułach przy ul. Księży Młyn 11 i 7.

Księży Młyn – skąd ta nazwa?

Nazwa Księżego Młyna pochodzi od osady młyńskiej należącej do dawnego plebana. Za sprawą przedsiębiorczego Karola Scheiblera stała się ona miastem w mieście, które przyciągało tłumy. Najpierw w celach zarobkowych, teraz – turystycznych. Były tu szkoła, remiza strażacka, sklepy, a nawet szpital i bocznica kolejowa. Projekt całego kompleksu Księżego Młyna inspirowany był angielskimi osadami przemysłowymi. Obecnie jest to miejsce, przyciągające do siebie tysiące turystów, artystów i fotografów, którzy uwieczniają to niezwykłe miejsce na wielu fotografiach.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE