- Pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy odnowę famuł przy ul. Księży Młyn 5 oraz 3. Początek 2022 roku to finisz prac pod numerem 9. W budynku powstało 11 komfortowych lokali mieszkalnych, w tym jedno mieszkanie z ułatwieniami dla osób z niepełnosprawnościami. Za kilka tygodni zakończymy tu prace pod adresem Księży Młyn 1. W budynku po remoncie znajdzie się 5 lokali mieszkalnych, poczta i świetlica twórcza - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Poczta wprowadziła się już do odnowionych wnętrz pod adresem Księży Młyn 1, na finiszu są prace przy przebudowie mieszkań komunalnych. W budynku powstało także zupełnie nowe miejsce spotkań, tym razem dla najmłodszych. Księży Młyn wzbogacił się o kreatywną placówkę - świetlicę twórczą.
- Budynek był w fatalnym stanie, dlatego przeszedł kompleksową przebudowę od dachu po piwnice. Na elewację wróciła zabytkowa czerwona cegła, wnętrza zostały odnowione i wyremontowane. Obecnie prowadzimy intensywne prace wykończeniowe i zagospodarowanie terenu podwórza - dodaje Piotr Szadkowski, kierownik robót.
Łączna powierzchnia lokali w budynku to 610 m2, w tym lokal poczty 107 m kw., przestrzeń świetlicy dla dzieci (Towarzystwa Przyjaciół Dzieci) 137 m kw. Wartość inwestycji to 3 300 000 zł, (same roboty budowlane 3 150 000 zł), w tym dotacja z UE 1 882 000 zł.
Księży Młyn - wyjątkowe łódzkie osiedle
Księży Młyn w XIX wieku był samowystarczalnym miastem w mieście wzorowanym na angielskich osadach przemysłowych. Znajdowały się tu budynki fabryczne m.in. ogromna, przypominająca zamek przędzalnia, magazyny, famuły (domy robotnicze), szkoła, remiza straży ogniowej, dwa szpitale, gazownia, klub fabryczny, konsumy (sklepy), rezydencje właścicieli, a także bocznica kolejowa. Wszystko to planowo rozmieszczone wzdłuż prostych brukowanych uliczek i spójne architektonicznie.
Obecnie to jedno z najciekawszych łódzkich osiedli przechodzi metamorfozę. Poza przestrzeniami wspólnymi, do 2023 r. zrewitalizowanych zostanie łącznie aż 47 budynków (mieszkalnych, jak i dawnych komórek oraz zabudowań gospodarczych).
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.