Księży Młyn w remoncie. Startuje odnowa kolejnej famuły [ZDJĘCIA]

Trwa odnowa Księżego Młyna. Zakończono prace już w kilkudziesięciu budynkach, ale to nie koniec. Na liście famuł, które zostaną zmodernizowane do końca 2023 r., są Przędzalniana 65, Przędzalniana 53, Fabryczna 19 i 19A i Księży Młyn 11.

Księży Młyn
Kolejne budynki na Księżym Młynie zostaną zmodernizowane do końca 2023 r., fot. Stef Brajter
29 zdjęć
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
Księży Młyn
ZOBACZ
ZDJĘCIA (29)

Księży Młyn 11

Ostatni z wymienionych wyżej kompleksów budynków to była siedziba kadry zarządzającej. Odnaleźć w niej można niezwykłe wykończenia oraz zabytkową stolarkę okienną i drzwiową. W trakcie modernizacji odnowione zostaną wnętrza lokali mieszkalnych miejskich oraz  przeprowadzona zostanie przebudowa i remont lokalu o powierzchni 120 m2 z wejściem od ulicy Księży Młyn. Ponadto budynek zyska nową elewację, wymienione zostaną instalacje oraz zagospodarowana zostanie przestrzeń wokół famuły. Inwestycja obejmuje również  remont korytarzy i klatek schodowych oraz wymianę instalacji.

– Obecnie kończymy etap projektowania, ekipy budowlane zobaczymy tu na początku 2023 r. W pierwszej kolejności wykonawca przygotuje i zabezpieczy plac budowy, następnie rozpoczną się rozbiórki oraz demontaże. W kolejnym etapie zaczną się prace przy wymianie instalacji – zapewnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość inwestycji to 3 515 580 zł.

Księży Młyn nie przestaje zachwycać

Księży Młyn to niewątpliwy urbanistyczny fenomen w tkance architektonicznej miasta Łodzi. Budzi zachwyt wśród mieszkańców, turystów oraz jest inspiracją dla artystów. Całe szeregi bliźniaczych dwukondygnacyjnych budynków z czerwonej cegły rozciągają się wzdłuż kilku ulic. Te charakterystyczne mieszkania z czerwonej cegły powstały w latach 1873-1875 przy ulicy Księży Młyn Kolejne famuły wznoszono w podobnych latach przy ul. Tymienieckiego i ul. Fabrycznej.


Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty są realizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE