Łaska pańska i podatki. Co dla mieszczan łódzkich zrobił biskup włocławski Jakub Uchański?

12 października 1561 r. biskup włocławski Jakub Uchański, reprezentując formalnie właścicieli Łodzi, wydał specjalny dokument, będący odpowiedzią dla ubożejących mieszczan łódzkich, którzy napisali skargę do kapituły, że nie są w stanie wywiązać się z nałożonych świadczeń.

Biskup włocławski Jakub Uchański
Biskup włocławski Jakub Uchański

Nowy przywilej nadała ważna persona, gdyż od 1562 r. Jakub Uchański był prymasem Polski, stronnikiem królowej Bony, a także pierwszym interrexem. Biskup postanowił, że każdy mieszczanin łódzki będzie płacił po staremu po 8 gr z łanu i dwa kapłony rocznie. Przeprowadzono też lustrację gruntów mieszczan i okazało się, że posiadają oni więcej tzw. domiarków, z których nie płacili podatku, więc wyznaczono od nich dodatkowe 2 gr rocznie oraz nowe opłaty: od ogrodu – 2 gr, od warsztatu – 1 gr, piwowarów obciążono sumą 12 gr rocznie, szynkarzy po 3 gr, a kowale, cieśle, kołodzieje, bednarze i szewcy płacili po 12 gr.

Biskup Uchański pisał, że chciał „dobra kościoła i stołu biskupiego do lepszego doprowadzić stanu oraz korzyści i dochody pomnożyć”. Mając na uwadze wzbogacenie się Łodzi, dodał miastu pole zwane Wżdżarowym albo Piaszczystym (stąd obecne nazwy – Piaski i Żdżary). Mogli też łodzianie sprzedawać sól, jagły, pierze, świece i buty bez placowego. Biskup pozwolił zbudować w Łodzi ratusz, jatki i sklepy oraz korzystać z lasów. 

Dokument wydany przez Uchańskiego okazał się bardzo trwały, bo był odnawiany przez kolejnych siedmiu biskupów włocławskich i regulował szereg spraw 400–500 mieszkańców Łodzi aż do połowy XVIII w.

ZOBACZ TAKŻE