Rudawka złotoszyja jest gatunkiem średniej wielkości – dorosłe osobniki osiągają wagę 1500 g i prawie 40 cm długości. Zwierzęta te z wyglądu przypominają lisy. Mają długi pysk, duże oczy, spiczaste uszy oraz pomarańczowo-złote ubarwienie głowy i szyi. Ponadto rudawka złotoszyja to po angielsku „Lyle’s flying fox”, czyli właśnie „latający lis”.
– Nowi mieszkańcy naszego zoo prowadzą nieco inny tryb życia, niż znane nam nietoperze. Rudawki złotoszyje są najbardziej aktywne o zmierzchu i nie są owadożerne – żywią się owocami, kwiatami i nektarem. Ponadto wykorzystują wzrok do kierowania lotem i znajdowania pożywienia – mówi Michał Gołędowski, dyrektor ds. hodowli i rozwoju w Orientarium Zoo Łódź.
Rudawki złotoszyje, czyli nowe gwiazdy Orientarium Zoo Łódź
Rudawki złotoszyje żerują w lasach tropikalnych i subtropikalnych, lasach namorzynowych, a także w sadach, na plantacjach i obszarach wiejskich. Poszukują tam dojrzałych owoców, m.in. mango, durianów, orzechów oraz kwiatów, nektaru i pyłku. „Latające lisy” żerują przede wszystkim w nocy, ale kolonie zlokalizowane wysoko na drzewach są też dość aktywne w ciągu dnia.
- ZOBACZ TEŻ: Restauracje w Łodzi w Too Good To Go. Co i za ile kryje się w tajemniczych paczkach? Sprawdziliśmy!
Rudawki złotoszyje to zwierzęta stadne. Tworzą duże kolonie, które spotykają się, by odpocząć na olbrzymich drzewach w dżungli. Występują jedynie w krajach południowej Azji. Ich zasięg rozciąga się od południowej Tajlandii, przez środkową i południową Kambodżę, aż po skrajnie południowo-zachodnią część Wietnamu. Odizolowaną populację „latających listów” wykryto także w prowincji Yunnan w Chinach. W Tajlandii znajduje się największa znana kolonia rudawek złotoszyich – liczy ok. 3000 osobników.
Mimo że „latające lisy” odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemach – zapylają rośliny oraz rozprzestrzeniają nasiona owoców – są obiektem polowań, szczególnie w Tajlandii i Kambodży, oraz prześladowań ze strony rolników chcących chronić swoje plantacje. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody szacuje, że populacja rudawki złotoszyjej spadła o ponad 30% w ciągu ostatnich 15 lat oraz oceniła stan ochrony tego gatunku jako „wrażliwy”.
Rudawki złotoszyje można zobaczyć codziennie w Pawilonie Australia w Orientarium Zoo Łódź.