W każdym pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zainstalowany jest biletomat, w którym, podobnie jak w MPK Łódź, możemy kupić bilet. Te urządzenia od jakiegoś czasu nie przyjmują jednak gotówki. Jak się okazuje, zbyt często się psuły. – Biletomaty obsługujące płatności gotówkowe ulegały awariom z powodu niewłaściwego użytkowania. Podróżni wrzucali do nich m.in. zniszczone banknoty, monety wycofane z obiegu, albo w innych walutach, co powodowało całkowite wyłączenie urządzenia z użytkowania – wyjaśnia rzeczniczka ŁKA Joanna Osińska.
To niejedyny powód odejścia od gotówki. Pasażerowie i tak rzadko nią płacili. Ze statystyk przewoźnika wynika, że ponad 90% osób wybiera płatności elektroniczne. W lutym tego roku było to nawet ponad 95% pasażerów. Sporo osób decyduje się także na kupienie biletu w internecie. – Sprzedaż biletów ŁKA za pośrednictwem sklepów internetowych, platformy dystrybucyjnej oraz aplikacji mobilnych stanowi ok. 40% ogólnej sprzedaży – wylicza Joanna Osińska.
Nie tylko biletomat
Co jednak, jeśli chcieliśmy kupić bilet w biletomacie, a ten ulegnie awarii? Nie powinno być z tym żadnego problemu. – Pasażer, który przed rozpoczęciem podróży nie zakupił biletu na przejazd, zobowiązany jest go nabyć w biletomacie mobilnym niezwłocznie po wejściu do pociągu, a w przypadku awarii, zgłosić się do obsługi pociągu w celu nabycia biletu – zapewnia rzeczniczka ŁKA. Dodaje jednocześnie, że w takim przypadku nie zostanie naliczona dodatkowa opłata za wystawienie biletu w pociągu. Warto również pamiętać, że na terenie Łodzi w pociągach ŁKA można też korzystać z biletów MPK Łódź. Ważne są zarówno migawki, jak i bilety papierowe.