To niezwykłe miejsce, znane z doskonałych warunków atmosferycznych oraz minimalnego zanieczyszczenia światłem, umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań promieniowania gamma. Na zdjęciach z obserwatorium można dostrzec imponujący teleskop LST-1 (Large-Sized Telescope). Jego zwierciadło o imponującej średnicy 23 metrów pozwala na rejestrowanie promieniowania elektromagnetycznego o energiach nawet bilion razy większych niż światło widzialne. W jego sąsiedztwie znajdują się również dwa teleskopy MAGIC, każdy o średnicy 17 metrów, a w budowie są kolejne instrumenty z serii LST.
To wcale nie takie proste...
Teleskopy w Observatorio Roque de los Muchachos nie obserwują kosmosu w klasyczny sposób. Zamiast tego rejestrują promieniowanie Czerenkowa, które powstaje, gdy wysokoenergetyczne fotony gamma wchodzą w interakcję z atmosferą ziemską. To unikalne podejście pozwala badaczom zgłębiać najbardziej energetyczne i tajemnicze zjawiska we Wszechświecie, takie jak wybuchy supernowych, aktywność czarnych dziur czy zagadkowe rozbłyski gamma.
Badania tego rodzaju to nie tylko przełomowe odkrycia, ale także inspiracja do zgłębiania tajemnic Wszechświata. To nie tylko krok w stronę przełomowych odkryć, ale również dowód na to, że polscy naukowcy mogą mieć istotny wkład w rozwój współczesnej astrofizyki.