Łódź wspiera potrzebujących w wychodzeniu z kryzysu. Gdzie szukać pomocy?

W nocy z 28 na 29 lutego w Łodzi – po raz pierwszy od 5 lat – przeprowadzono Ogólnopolskie Badanie Liczby Osób Bezdomnych.

strażnicy miejscy nocą
Jaka jest skala problemu bezdomności i gdzie można szukać pomocy?
8 zdjęć
strażnicy miejscy nocą
strażnicy miejscy nocą
strażnicy miejscy nocą
strażnicy miejscy nocą
strażnicy miejscy nocą
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

W miasto wyruszyło 100 ankieterów – pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariuszy Straży Miejskiej, Policji i strażaków OSP oraz wolontariuszy. Dane zbierano zarówno w przeznaczonych dla osób w kryzysie bezdomności placówkach pomocowych – schroniskach, noclegowniach, domach samotnej matki, jak i w pustostanach, na dworcach czy w altankach. Do przeszukiwania mniej dostępnych terenów policjanci wykorzystali dron, a strażacy – wyszkolonego psa. Patrolujący zabrali również termosy z herbatą i zupą. 

Bezdomność ma wiele twarzy 

– Pozyskane podczas badania informacje pomogą w określeniu skali problemu w Łodzi i pozwolą na opracowanie jeszcze lepszych metod wsparcia w wychodzeniu z bezdomności – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. – Nie ma jednego uniwersalnego sposobu postępowania, bo bezdomność ma wiele twarzy i wiele przyczyn. Wśród ludzi w kryzysie bezdomności można spotkać zarówno osoby dobrze funkcjonujące w społeczeństwie, którym brakuje „jedynie” miejsca do zamieszkania, jak i  tych, którzy z powodu choroby, uzależnień czy odtrącenia sami nie widzą możliwości, a nawet potrzeby zmiany swojego losu i godzą się z tym, że żyją na ulicy. Naszym zadaniem jest przekonanie ich, że zmiana jest możliwa, a także dostarczenie skutecznego wsparcia. 

Według ostatnich danych z 2019 r. (później w badaniach nastąpiła przerwa spowodowana pandemią) w Łodzi było 891 osób doświadczających bezdomności, z czego 258 osób mieszkało w przestrzeni publicznej, a pozostali w różnego typu placówkach.

Streetworkerzy, którzy w dni robocze pełnią dyżury w Wydziale Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności MOPS przy ul. Objazdowej 17, ale przede wszystkim pracują w terenie, poszukując osób potrzebujących pomocy, za podstawowy cel stawiają sobie zdobycie zaufania osób w kryzysie. Kolejnymi krokami może być pomoc w uzyskaniu dokumentu tożsamości, świadczenia pomocy społecznej, opieki medycznej i wreszcie wdrożenie programu wychodzenia z bezdomności i aktywizacji zawodowej oraz społecznej.

Na terenie miasta działają: Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17, Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej 11, Schronisko dla Kobiet przy ul. Kwietniowej 2/4, Noclegownia przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej przy ul. Przybyszewskiego 253. W placówkach jest łącznie 390 miejsc. 

Na potrzeby osób w kryzysie powstały 2 mobilne łaźnie – jedna w pobliżu świetlicy przy al. Piłsudskiego 119 a druga przy ul. Złotniczej 10 w pobliżu Domu Pomocy Społecznej MOPS. Na miejscu można skorzystać z prysznica, wyprać i wysuszyć odzież a także – w razie potrzeby – wymienić ubrania na nowe. Łaźnia przy Piłsudskiego jest dostępna od poniedziałku do soboty w godz. 8 – 15, natomiast przy ul. Złotniczej od poniedziałku do soboty w godz. 13 – 20. Aby skorzystać z łaźni należy się zapisać, można to zrobić np. u streetworkerów MOPS. 

Specjalny autobus MPK Łódź też pomaga

Zimą na ulice miasta wyrusza „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących” –  można w nim dostać ciepłą zupę, pieczywo i herbatę. Posiłki są przygotowywane codziennie w kuchni schroniska przy ul. Nowe Sady. W pojeździe łódzkiego MPK można wymienić odzież, dostać koce, a chętni mogą nim dojechać do Noclegowni przy MCTiPZ przy ul. Przybyszewskiego 253.

W sezonie jesienno-zimowym działa także Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata, gdzie osoby w kryzysie bezdomności mają zapewnione posiłki i ciepłe napoje, mogą uzupełnić odzież, skorzystać z węzła sanitarnego, środków czystości i higieny osobistej oraz pomocy pielęgniarskiej. Świetlica będzie działać do 15 marca i jest otwarta w godz. 8 – 16.

Z kolei całoroczny Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie miasta przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej zapewnia m.in. odzież, obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant, możliwość skorzystania z prysznica, pralki, W sezonie jesienno-zimowym przy Punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14 – 18), w której można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach ale też spotkać się z psychologiem i terapeutami. 

Ze streetworkerami można kontaktować się telefonicznie, numery do każdego z nich są dostępne na stronie www.mops.pl w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”, za pośrednictwem e-maila steetworking@mops.lodz.pl albo Facebooka pisząc do grupy „Streetworking po łódzku”. Osoby bezdomne mogą się zgłaszać osobiście do Wydziału Wspierania Osób w Kryzysie Bezdomności przy ul. Objazdowej 17, gdzie dyżurują streetworkerzy i pracownicy socjalni. Wydział przyjmuje Klientów w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17.

ZOBACZ TAKŻE