Łodzianizmy. Czym jest Kapelusz Pana Anatola i skąd wzięła się ta nazwa?

Kapelusz Pana Anatola to nazwa charakterystycznego pawilonu handlowego mającego kształt odwróconego kapelusza. Znajduje się on w Łodzi przy ul. Paderewskiego 6 (dawniej ul. Gagarina). Został zaprojektowany przez Aleksandra Zwierkę i wzniesiony na os. Kurak w latach 1962–1964.

fot. ŁÓDŹ.PL
Kapelusz Pana Anatola

Obiekt nazywany jest „Kapeluszem Pana Anatola” w nawiązaniu do tytułu popularnego filmu z tamtych lat w reżyserii Jana Rybkowskiego. Mało brakowało, aby ten oryginalny obiekt handlowy został wyburzony, ale na szczęście wiosną 2020 r. konserwator zabytków wszczął procedurę wpisu „Kapelusza” do rejestru zabytków jako przykładu powojennej architektury modernistycznej. 

W 2022 r. ukończono remont placówki i uruchomiono w nim miejską przychodnię zdrowia. A jak wyglądał Kapelusz Pana Anatola w latach 60. XX w. w czasach PRL? Odtwarzam z pamięci cały ów przeszklony okrąg z dziedzińcem w środku, a była tam: apteka, fryzjer damski i męski, cukierenka, sklep rybny, delikatesy, księgarnia oraz „Eldom”, czyli sklep ze sprzętem AGD. Na podwyższonym tarasie okalającym budynek w osobnym niewielkim pawilonie umieszczono klasyczny punkt usługowy, gdzie można było naprawić np. parasolkę, nabić syfon z gazowaną wodą, naprawić zepsutą zabawkę czy lalkę bez oczka albo przeciwnie – dokonać repasacji pończoch lub rajstop, w których akurat „poleciały oczka”… 

ZOBACZ TAKŻE