Łodzianizmy. Widzimy się pod „emdekiem" czy pod „ełdekiem"?

To fonetyczne rozwinięcie skrótów MDK i ŁDK, odnoszących się do znanych w Łodzi domów kultury, ale jednocześnie wskazanie określonych miejsc w topografii naszego miasta.

fot. arch.
Emdek czy Ełdek – to gdzie się umawiamy?
3 zdjęcia
fot. arch.
fot. arch.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Jak ktoś powie: Spotkamy się koło „ełdeku”, czyli przed Łódzkim Domem Kultury, to nie ma wątpliwości, gdzie to jest, czyli przy ul. Traugutta vis-à-vis dworca Fabryczna.

Nieco inaczej ma się sprawa z „emdekiem”, który jest kojarzony przez starsze pokolenie z dawną, przedwojenną jeszcze siedzibą organizacji YMCA przy ul. Moniuszki 4 A. Reaktywowana po wojnie YMCA została zawieszona przez władze komunistyczne w 1949 r. i zamieniona na Młodzieżowy Dom Kultury, który od 1964 r. nosił nazwę Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima. W skrócie mówiono zwykle na ten obiekt „emdek”, a był tam m.in. Teatr Rozmaitości, kryty basen oraz liczne pracownie artystyczne i sale do zajęć sportowych. Mówiąc o spotkaniu koło „emdeku”, większość łodzian pomyśli raczej o przestrzeni pomiędzy ulicami Moniuszki i Traugutta, choć obecnie Pałac Młodzieży im. J. Tuwima, który kontynuuje dawną działalność edukacyjną i artystyczną, funkcjonuje od dekady na Retkini, w nowej siedzibie przy al. Wyszyńskiego 86. Dawny skrót odnosi jednak do poprzedniej lokalizacji placówki w centrum Łodzi, 100 m od Piotrkowskiej.

ZOBACZ TAKŻE