Łodzianki z pasją do... tworzenia przyjaźni! Możesz do nich dołączyć!

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Pomorskiej 11 prowadzi wiele ciekawych zajęć dla seniorów – od malarstwa, przez warsztaty asertywności, aż po trening umysłu i ciała. Animatorkami są tu Dorota, Oksana, Anetta, Iwona i Agnieszka. Jak podkreślają, uwielbiają swoją pracę za możliwość czynienia dobra i poznawania wyjątkowych osób.

seniorzy podczas zajęć
W tym miejscu tworzą się przyjaźnie!
9 zdjęć
seniorzy podczas zajęć
seniorzy podczas zajęć
seniorzy podczas zajęć
seniorzy podczas zajęć
seniorzy podczas zajęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Pomorskiej działa od marca 2023 roku, a jego operatorem jest fundacja W Człowieku Widzieć Brata. – Nasze działania skierowane są głównie do osób w wieku emerytalnym, które czują się samotnie, zakończyły aktywność zawodową i chcą zawrzeć nowe znajomości – mówi Dorota Piskorska, koordynatorka projektów i psycholożka w CAL-u. – Można do nas przyjść niekoniecznie na zajęcia. Mamy strefę relaksu, kuchnię z jadalnią i podwórko, gdzie zapraszamy seniorki i seniorów na kawę lub herbatę i pogaduszki. Osoby, które do nas przychodzą, bardzo często umawiają się na wspólne wyjścia do kina czy teatru. Zacieśniają się tu trwałe relacje i to jest naszą ideą – dodaje Dorota.

Gimnastyka dla umysłu

W CAL-u przy ul. Pomorskiej każdy znajdzie coś dla siebie. – Seniorzy, którzy do nas przychodzą, wybierają zajęcia, kierując się ciekawością i chęcią rozwoju – mówi Oksana Hałatyn, prezeska fundacji W Człowieku Widzieć Brata i animatorka w CAL-u. – Prowadzę m.in. taniec neuronów, czyli gimnastykę umysłu, treningi poznawcze, warsztaty kreatywnego pisania czy twórcze warsztaty rękodzielnicze, podczas których tworzymy rzeczy użytkowe do domu, np. z materiałów recyklingowych. Tego rodzaju zajęcia pozwalają trenować nie tylko funkcje poznawcze, ale również sprawność manualną. Najważniejsze jest jednak bycie razem, poznawanie się, rozmowy – wyjaśnia. Zajęcia w centrum o profilu senioralnym realizowane są dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Bogaty program

– Prowadzę zajęcia z robienia na drutach, gdzie dzielę się wiedzą i doświadczeniem z seniorkami – tłumaczy animatorka Anetta Szymczyk. – Mamy cykl spotkań stylizacyjnych, gdzie wymieniamy się rzeczami, których już nie nosimy. Warsztaty pod nazwą „wSPAniały czas” dotyczą z kolei poznawania domowych technik pielęgnacyjnych. Bardzo często rozmawiamy z seniorami i zbieramy informacje, czego potrzebują i oczekują od naszych zajęć – dodaje. 

Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z malarstwa. – Raz w miesiącu organizuję wykład z historii sztuki oraz wyjście do muzeum. Obecnie prowadzę dwie grupy, które malują przy sztalugach na płótnie. Jesienią planujemy zrobić wystawę wszystkich prac, które powstają na naszych warsztatach – mówi animatorka Agnieszka Kozłowska.

Warsztaty równościowe

Wśród nowości na zainteresowanych czekają zajęcia z przeciwdziałania ageizmowi. – Projekt ma na celu przybliżyć temat dyskryminacji ze względu na wiek – wyjaśnia trenerka antydyskryminacyjna Iwona Boguszyńska. – Na warsztaty zapraszani są studenci medycyny, pracownicy urzędów i osoby w wieku senioralnym. Wyjaśniamy, czym jest dyskryminacja, skąd się bierze i jak ją rozpoznać. Mówimy o stereotypach, uprzedzeniach i zachowaniach dyskryminujących. Uczymy przeciwdziałania oraz reagowania na nie w przestrzeni publicznej – tłumaczy. Na chętnych czekają również zajęcia z samoobrony oraz asertywności.

Kalejdoskop

– Kalejdoskop to cykl, który realizujemy w duetach, czyli jedna animatorka i jeden uczestnik lub uczestniczka — wyjaśnia Anetta. – Jeżeli ktoś chciałaby podzielić się swoim talentem lub zainteresowaniami z innymi, może się do nas zgłosić. Kupujemy materiały i przy wsparciu animatorki taka osoba przekazuje swoją wiedzę pozostałym uczestnikom zajęć – tłumaczy Dorota. – Jesteśmy otwarte na zgłaszanie własnych pomysłów i cieszymy się, gdy taka aktywność wychodzi od naszych odbiorców. Chcemy, by uczestnicy mieli wpływ na to, co się u nas dzieje, żeby zajęcia ich interesowały. Dokładamy starań, aby zarówno osoby, które przychodzą do nas pierwszy raz, jak i stali bywalcy czuli się u nas dobrze i komfortowo – dodaje Oksana. 

Na zajęcia można się zapisać, dzwoniąc lub pisząc SMS pod nr telefonu: 669 322 406 lub 509 147 833 albo odwiedzając CAL przy ul. Pomorskiej 11 w godzinach otwarcia. Godziny i grafik zajęć dostępne są na facebookowym profilu Centrum Aktywności Lokalnej ul. Pomorska 11 lub na miejscu do wzięcia ze sobą w wersji papierowej.

ZOBACZ TAKŻE