Łódzka Aleja Gwiazd coraz dłuższa. Andrzej Chyra odsłonił swoją gwiazdę [ZDJĘCIA]

W czwartek, 18 listopada przy ul. Piotrkowskiej 71 Andrzej Chyra odsłonił swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Gwiazd.

fot. ŁÓDŹ.PL
Andrzej Chyra odsłonił swoją gwiazdę
9 zdjęć
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Andrzej Chyra to wybitny aktor filmowy i teatralny, a także reżyser. Znany jest z niezapomnianych ról w takich obrazach jak „Komornik”, „Dług” czy „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Za dwa pierwsze z tych tytułów otrzymał Nagrodę Orła. 

Współpracował z wieloma znakomitymi reżyserami. Zagrał w „Przedwiośniu” Filipa Bajona, „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Pogodzie na jutro” Jerzego Stuhra czy „Wyroku na Franciszku Kłosie” Andrzeja Wajdy. Sam też ma na koncie doświadczenia reżyserskie ostatnio przy operowym monodramie „Głos ludzki” Francisa Poulenca, wcześniej m.in. słynnej „Carmen” Bizeta.

Debiut na łódzkich deskach teatralnych

Mimo że nie pochodzi w Łodzi, to tutaj zaczął swoją karierę. Debiutował w łódzkim Teatrze Studyjnym rolą Woyzecka. O Łodzi mówi dziś tak: Zawsze było to żywe, progresywne miasto, to mi się podobało i myślę, że zostało tak do tej pory. To, co się stało z Piotrkowską, że powstały super miejsca, jak Manufaktura, gdzie zaczęło się wydobywanie na światło dzienne olbrzymiego zasobu materialnego w postaci budynków… Nigdy nie straciłem Łodzi ze swojego horyzontu, ciągle jest u mnie obecna. I czuję, że pewna dynamika tego miasta, związana z charakterem jego mieszkańców, pcha je bardziej do przodu niż do tyłu.

ZOBACZ TAKŻE