Łódzki Fundusz Filmowy. Nowy konkurs i ubiegłoroczne sukcesy koprodukcji EC1

EC1 Łódź – Miasto Kultury ogłosiło właśnie kolejną, już 15. edycję Łódzkiego Funduszu Filmowego. Budżet przewidziany na wsparcie produkcji audiowizualnych w 2022 r. wynosi 1,5 mln zł.

mat. prasowe
Męskie Granie

W roku minionym o dotacje starały się 24 projekty audiowizualne. Finansowo wsparto ostatecznie dziewięć produkcji: pięć animowanych, dwie dokumentalne oraz dwie fabularne, które ze środków Urzędu Miasta Łodzi otrzymały łącznie ponad 1,2 mln zł.

Premiery i nagrody

Sezon nagród i pokazów specjalnych imponująco rozpoczął Mariusz Wilczyński. Jego animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobyła aż cztery Orły – Polskie Nagrody Filmowe, w tym tę najważniejszą w kategorii za najlepszy film. Obraz święcił także triumfy w kinach, w których był wyświetlany ponad 8 miesięcy. Inne koprodukcje EC1 gościły na najważniejszych festiwalach filmowych, od Wenecji, przez Toronto, Palm Springs i Annecy, aż po Szanghaj. Na dużych i małych ekranach pojawiły się między innymi: „Anatomia” (reż. O. Jankowska), „Bukolika” (reż. K. Pałka), „Cicha ziemia” (reż. A. Woszczyńska), „Insekt” (reż. M. Podolec), „Jak zostałem Superłotrem” (reż. K. Ostrowski), „Nawet myszy idą do nieba” (reż. D. Grimmova, J.Bubenick), „Położna” (reż. M. Stachurska). 

Plany filmowe w Łodzi

Na realizację zdjęć w regionie decyduje się także szereg producentów, skuszonych łódzkimi lokacjami czy wsparciem dla filmowców od Łódź Film Commission (operator Łódzkiego Funduszu Filmowego). Wśród projektów, jakie zrealizowano w Łodzi w 2021 r., są zarówno reklamy („Stajnię Jednorożców” możemy podziwiać w spocie banku), teledyski („I Ciebie też, bardzo” dla Męskiego Grania), seriale telewizyjne, filmy kinowe, jak też produkcje streamingowe dla Netflixa czy HBO. Ulice i wnętrza Łodzi odgrywały m.in. przedwojenną Warszawę, współczesną światową metropolię, studio telewizyjne z lat 90. XX w., po raz kolejny gościły też twórców „Komisarza Alexa”. Ogółem przy zaangażowaniu Łódź Film Commission zrealizowano 15 projektów, co dało ponad 110 dni zdjęciowych w regionie. 

Dla kogo dotacje Łódzkiego Funduszu Filmowego?

O dotacje Łódzkiego Funduszu Filmowego mogą ubiegać się projekty filmów fabularnych pełnometrażowych, dokumentalnych, animowanych, a także seriale fabularne. Podstawowym kryterium udziału w konkursie jest powiązanie projektu z Łodzią lub województwem łódzkim poprzez osoby twórców, temat lub miejsce realizacji, a także wysokość kosztów produkcyjnych poniesionych w regionie. Szczegółowe informacje dostępne są na <link http://www.lodzfilmcommission.pl>www.lodzfilmcommission.pl</link>.