Na Łódzki Pakiet Klimatyczny składa się kilka strategicznych dokumentów i działań, m.in. Strategia Zazieleniania, Program Ochrony Środowiska, Miejski Plan Adaptacji, Plan na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP) oraz wyliczenie śladu węglowego. Dzięki tym wszystkim analizom wyszczególnione zostaną konkretne problemy, które występują w Łodzi, kolejnym krokiem będzie ich konsekwentne rozwiązywanie przez samorząd.
Dzięki przyjęciu Łódzkiego Pakietu Klimatycznego będzie można też w przyszłości skuteczniej aplikowa o środki zewnętrzne, w tym unijne, a w tej perspektywie UE to właśnie „zielone projekty” mają największą pulę dofinansowań.
Współpraca między miastami
Łódź już realizuje misję poprawy klimatu w ramach Kontraktu Klimatycznego, będąc częścią europejskiej misji 100 neutralnych klimatycznie miast. Działania te są prowadzone wspólnie z czterema innymi miastami — Krakowem, Rzeszowem, Warszawą i Wrocławiem. Wszystkie kluczowe podmioty w tych ośrodkach – władze lokalne, sektor prywatny, środowisko akademickie, społeczeństwo obywatelskie – współpracują na rzecz zmniejszenia szkodliwej emisji do środowiska.
Na spotkanie może przyjść każdy zainteresowany tematem szeroko rozumianej ekologii w mieście - 5 września o godzinie 17:00 w Lapidarium Detalu Architektonicznego (al. Kościuszki 19, parter).