Łódzkie Centrum Wielokulturowe ze wsparciem firmy SEGRO. To pomoc dla cudzoziemców

Działania Łódzkiego Centrum Wielokulturowego będą wspierane przez firmę SEGRO właściciela, zarządcy i dewelopera powierzchni magazynowych i produkcyjnych. Ułatwi to rozwijać prowadzone przez centrum projekty m.in. w zakresie integracji zawodowej cudzoziemców.

fot. ŁÓDŹ.PL
Łódzkie Centrum Wielokulturowe działa w Łodzi już od wakacji 2021 r.

Miasto Łódź wspólnie z Fundacją Ocalenie prowadzi Łódzkie Centrum Wielokulturowe. Jego celem jest szeroko pojęta integracja cudzoziemców i cudzoziemek z polskimi sąsiadami, wsparcie obcokrajowców m.in. w kontaktach z instytucjami publicznymi i placówkami edukacyjnymi oraz w poszukiwaniu pracy i mieszkania, a także liczne działania usprawniające komunikację. W związku z szerokim zakresem potrzeb oraz rozszerzeniem działań i usług doradczych na rzecz cudzoziemców do współpracy dołączył partner wiodący, firma SEGRO, która wesprze finansowo szereg inicjatyw nastawionych na integrację zawodową cudzoziemców mieszkających na terenie Łodzi.

– Współpraca z Łódzkim Centrum Wielokulturowym to kolejna, obok instalacji źródełek wody pitnej w łódzkich placówkach edukacyjnych, inicjatywa realizowana przez SEGRO wspólnie z miastem Łódź. Jest ona związana z implementacją naszej strategii zrównoważonego rozwoju, której jednym z celów jest wsparcie lokalnych społeczności. Przekazane przez SEGRO środki zostaną wykorzystane na organizację kursów językowych, szkoleń zawodowych, a także warsztatów. Dodatkowo osoby korzystające z pomocy Łódzkiego Centrum Wielokulturowego będą miały dostęp do specjalistów w dziedzinie doradztwa zawodowego oraz psychologicznego – wyjaśnia Bożena Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjna SEGRO na Europę Centralną. – Decyzję o współpracy z ŁCW podjęliśmy jeszcze w 2021 roku, ale reagując na aktualną sytuację związaną z rosnącą liczbą uchodźców z Ukrainy w Polsce, planujemy rozszerzyć pakiet pomocowy, aby wesprzeć jeszcze większą grupę cudzoziemców. Mamy nadzieję, że działania te przyczynią się szybszej aklimatyzacji mieszkańców Ukrainy oraz będą właściwym krokiem w kierunku godnego życia w tym niezwykle trudnym dla nich czasie.

Fundacja Ocalenie działa w Łodzi od 2000 roku, prowadząc m.in. Łódzkie Centrum Wielokulturowe. – Do końca marca ze wsparcia skorzystało ponad 400 klientów i klientek i przeprowadzono niemal 900 konsultacji – informuje Agata Pendrak, koordynatorka ŁCW. – Rozpoczynający się projekt będzie kolejnym krokiem w szeroko pojętej integracji migrantów i migrantek, co stanowi trzon działań fundacji, zajmującej się tym już od ponad 20 lat. Podjęte inicjatywy będą ukierunkowane na aktywizację zawodową uczestników i uczestniczek poprzez zwiększanie ich kompetencji na rynku pracy 

W ramach działań przewidziano m.in. kursy języka polskiego jako obcego, poradnictwo zawodowe, a także poradnictwo specjalistyczne. Zakres działań będzie dopasowany do aktualnych potrzeb osób biorących udział w projekcie.

ZOBACZ TAKŻE