Menopauza. Jakie są symptomy, jak zmniejszyć jej negatywne skutki?

Menopauza to trudny, lecz nieunikniony etap w życiu każdej kobiety. Zachodzące wówczas zmiany hormonalne są odpowiedzialne za dolegliwości wpływające na samopoczucie, jakość życia i zdrowie. Jakie są objawy klimakterium i jak je złagodzić?

cierpiąca kobieta
Menopauza to trudny, lecz nieunikniony etap w życiu każdej kobiety, fot. envato elements

Słowo „menopauza” oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Tym terminem określa się jednak cały, wieloletni okres pomiędzy aktywnością rozrodczą a początkiem starzenia. Każda kobieta już po 40. roku życia może zacząć odczuwać uciążliwe objawy menopauzy.

Sygnały zwiastujące menopauzę

Moment pojawienia się menopauzy jest uzależniony m.in. od uwarunkowań genetycznych, stylu życia czy wieku wystąpienia pierwszej miesiączki. Wczesnym objawem są nieregularne miesiączki – u jednych kobiet cykle ulegają skróceniu, u innych wydłużają się. Do pozostałych charakterystycznych objawów menopauzy należą:

  • uderzenia gorąca,
  • zimne dreszcze,
  • nagłe zaczerwienienia twarzy,
  • nocne poty,
  • obniżenie nastroju, płaczliwość, drażliwość,
  • trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy,
  • kłopoty z pamięcią i zaburzenia koncentracji,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • kołatanie serca,
  • bóle mięśni, bóle głowy.

Późniejsze symptomy to zwiotczenie i zmiany zabarwienia skóry (brązowe plamy), wypadanie włosów i łamliwość paznokci, a także stopniowy zanik tkanki kostnej, który często prowadzi do osteoporozy. U niektórych kobiet może wystąpić męskie owłosienie twarzy, np. wąsik. Nietrzymanie moczu to kolejny problem związany z menopauzą.

Jak zmniejszyć negatywne skutki menopauzy?

Jeżeli chcesz łagodnie przejść przez menopauzę, zaakceptuj zachodzące w organizmie zmiany, dbaj o zdrowie oraz zweryfikuj swoje zwyczaje. Kobiety, które mimo dolegliwości starają się być pogodne, lepiej je znoszą niż te, które się przeciwko nim buntują.

Stosuj zdrową dietę bogatą w warzywa, owoce i tłuste ryby morskie (tuńczyk, makrela, śledź, szprot). Do potraw dodawaj oleje roślinne, jedz soję i jej przetwory. Ważne jest, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość wapnia. Najwięcej tego składnika zawierają mleko, maślanka, kefir, sery i jogurty. Unikaj cukru, dań typu fast food, czerwonego mięsa, konserw i innych produkty bogate w sól.

Ruszaj się – przynajmniej 3 razy w tygodniu. Wsparciem w okresie menopauzy może być joga hormonalna, która łagodzi jej objawy. Stosuj także techniki relaksacyjne, w tym ćwiczenia oddechowe, które łagodzą napięcie i odprężają. Regularnie wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy. 

Pij napary z ziół takich jak: pluskwica, mięta pieprzowa, czerwona koniczyna, liście malin, lukrecja, kozłek lekarski (zmniejszają uderzenia gorąca), głóg, szałwia i jemioła (zmniejszają pocenie), korzeń kozłka, szyszki chmielu, dziurawiec i kwiaty lipy. Przez cały rok suplementuj witaminę D.

ZOBACZ TAKŻE