Był synem Juliana, powstańca styczniowego, więźnia cytadeli warszawskiej. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie studiował medycynę na uniwersytecie w Dorpacie oraz odbył praktyki w klinikach ginekologicznych w Dreźnie i Wiedniu. W 1892 r. zamieszkał na stałe w Łodzi i pracował w Żydowskim Szpitalu im. Poznańskich, a później we własnej lecznicy ginekologiczno-położniczej przy ul. Benedykta 15 (ul. 6 Sierpnia). Sporządził 22 prace naukowe z zakresu ginekologii, etyki lekarskiej, biologii i pedagogiki, ale działał również społecznie na niwie kultury i oświaty w Łodzi. Przyczynił się m.in. do utworzenia Muzeum Nauki i Sztuki w 1911 r.
W marcu 1916 r. działające pod jego prezesurą Towarzystwo Krzewienia Oświaty, prowadzące w mieście pięć bibliotek popularnych, ogłosiło, że postanawia założyć dużą bibliotekę publiczną. Poinformowano o przekazaniu na ten cel 4 tys. tomów różnych dzieł przez Bibliotekę Publiczną w Warszawie. 18 kwietnia 1916 r. w sali Muzeum Nauki i Sztuki przy ul. Piotrkowskiej 91 odbyło się zebranie organizacyjne Towarzystwa Biblioteki Publicznej. Wystosowano odezwę do mieszkańców z prośbą o datki i inne formy pomocy. Deklaracje członkowskie złożyło 10 organizacji i ponad 260 osób. Lekarz był także założycielem stowarzyszenia „Lokator”.
Mieczysław Kaufman zmarł nagle na zawał serca 21 listopada 1916 r. i został pochowany na cmentarzu ewangelickim na Dołach.