Te rude zwierzaki żyją wszędzie wokół nas – w parkach, na skwerach, w lasach. Warto pamiętać, że są to dzikie zwierzęta, które najlepiej radzą sobie w naturalnych warunkach, a działania wspierające ich przetrwanie powinny być subtelne, aby nie zakłócać ich naturalnych instynktów.
Przygotowania wiewiórek do zimy
Wiewiórki nie zasypiają na całą zimę, jedynie w czasie największych mrozów. Najbardziej aktywne są o poranku i popołudniami. Wiewiórki szykują sobie przed zimą zapasy pożywienia, które chowają m.in. w dziuplach lub w ziemi.
Co jedzą wiewiórki?
Ich ulubionym przysmakiem są nasiona i orzechy. Z chęcią zjedzą owoce leśne, pąki roślin, korę drzew i grzyby. Czasami także larwy, owady, ptaki i jaja. Ich dieta jest zróżnicowana – dzięki temu potrafią dostosować się do różnych warunków.
Jak pomóc im przetrwać zimę?
Wiewiórki w miastach często mają trudności ze zdobywaniem pożywienia zimą, dlatego można im pomóc zostawiając w bezpiecznych dla nich miejscach orzechy, nasiona czy suszone owoce. Wiewiórki szukają ciepłych, bezpiecznych miejsc, w których mogą się schować przed mrozem. Można więc stworzyć dla nich odpowiednie schronienia budując np. domki z drewna.
Most dla wiewiórek
W mieście żyje wiele wiewiórczych rodzin na każdym z osiedli, dlatego w Łodzi powstały dla nich place zabaw i ochronne szlaki komunikacyjne. Pierwszy w Polsce most dla wiewiórek powstał w Łodzi nad ul. Okólną. Dzięki temu zwierzęta żyjące w Lesie Łagiewnickim nie giną pod kołami aut. Most wykonany jest z siatki, która jest odporna na wahania temperatury. Została zwinięta w rulon tworząc ażurowy tunel.
Plac zabaw i orzeszkomat
Po moście przyszedł czas także na… plac zabaw! Na Bałutach, w parku im. A. Struga, wiewiórki mogą korzystać z dwóch mostów, budek, lin do zabawy oraz… pięciu orzeszkomatów. Dzięki temu nie tylko można zadbać o bezpieczeństwo tych rudych maleństw, ale również podglądać ich codzienne życie.
Łódzkie Wiewióry
W Łodzi możemy się także pochwalić całą utalentowaną drużyną wiewiór, czyli siatkarkami ŁKS Commercecon Łódź. Historia sekcji siatkówki Łódzkiego Klubu Sportowego sięga aż 1929 roku, ale dopiero od sezonu 2017/18 Ełkaesianki, znane nam są już jako Łódzkie Wiewióry.