Miejska Strefa Kultury dla niepełnosprawnych. Przygotowano wyjątkowe zajęcia [PROGRAM]

Miejska Strefa Kultury w zeszłym roku otrzymała od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych grant w wysokości 85 tys. zł z programu „Kultura bez barier" na realizację przedsięwzięcia pt. „Lubimy ludzi - program rozwoju dostępności w Miejskiej Strefie Kultury".

Miejska Strefa Kultury dla niepełnosprawnych
„Lubimy Ludzi" to projekt, w którym liczy się proces i przełamywanie barier
13 zdjęć
Miejska Strefa Kultury dla niepełnosprawnych
Miejska Strefa Kultury dla niepełnosprawnych
Miejska Strefa Kultury dla niepełnosprawnych
Miejska Strefa Kultury dla niepełnosprawnych
Miejska Strefa Kultury dla niepełnosprawnych
ZOBACZ
ZDJĘCIA (13)

Każdy z nas jest inny, każdy ma inne potrzeby i oczekiwania, ale tworzymy wspólnotę i każdy z nas powinien być traktowany równo. W W MSK podejmowane są działania, których celem jest zwiększanie dostępności i interwencje na rzecz wsparcia rozwoju dzieci z rożnego rodzaju problemami, w tym i ze spektrum autyzmu. Przestrzenie placówek i to co się w nich dzieje jest dostępne dla wszystkich. 

„Lubimy Ludzi" to projekt, w którym liczy się proces i przełamywanie barier – komunikacyjnych, sprzętowych i osobistych. Właśnie rozpoczęliśmy kolejne działania - pilotażowe zajęcia zwiększające dostępność w czterech obszarach: rozumienia, widzenia, słyszenia i poruszania się.

Program zajęć:

1. MSK – Ośrodek Górna - „Jestem, czuję, współpracuję" warsztaty dla dzieci z trudnościami w komunikowaniu się ze światem (dzieci w spektrum autyzmu, dzieci z afazją oraz ich rodzice).

Terminy spotkań: 25 marca 2023 r. i 29 kwietnia 2023 r.

Współpraca:  Akademia Rozwoju Dziecka MSK Górna, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Intelektualnym KOŁO w Łodzi, PSONI Koło w Zgierzu;

Prowadzący zajęcia: Katarzyna Gałkiewicz, Julia Hołówko (instruktor MSK).

Założenia projektowe: zajęcia polegają na stworzeniu dziecku warunków do samorealizacji poprzez bliskie i dostępne formy aktywności muzyczno-ruchowej umożliwiające zmniejszenie napięć psychofizycznych, odprężenie, radość, wyzwolenie i rozładowanie zablokowanej energii, uzewnętrznienie i uporządkowanie hamowanych emocji oraz korektę zachowań. Zajęcia te pomagają w rozwijaniu postaw akceptacji, uczą prawidłowej komunikacji i dają poczucie bezpieczeństwa.

2. MSK Ośrodek Sztuki – warsztaty literacko-teatralne „Nowy język opowieści".

Terminy spotkań (cyk warsztatów teatralnych ): 23. 03. 2023 r.,  21 kwietnia 2023 r., 28 kwietnia 2023 r.

Założenia projektowe: Integracyjne warsztaty teatralne. Pragniemy pobudzić potrzebę odbioru kultury oraz zainspirować osoby głuche do poszukiwania tekstów, które poruszają. Jednocześnie zależy nam na zwróceniu uwagi osób słyszących na istnienie użytkowników języka migowego – nie jako osób z niepełnosprawnościami, ale mniejszości kulturowej. Warsztat ma zapewnić przestrzeń do spotkania form ekspresji jednych i drugich na teatralnej scenie, a tym samym rozwinąć oryginalny język teatralny. Udział w zajęciach może dodać głuchym odwagi w odnalezieniu się w świecie słyszących, z kolei słyszących może uwrażliwić i zachęcić do komunikacji z głuchymi.

 Prowadzący: Paweł Głowaty (instruktor MSK) + Tomasz Kubicki (instruktor współpracujący z MSK: Polesie).

3. MSK Chojny/MSK Dąbrowa – „Pokażę ci, co widzę" – warsztaty rozwoju umiejętności postrzegania z wykorzystaniem rzeźby.

23 marca 2023 r., 30 marca 2023 r., 13 kwietnia 2023 r. (niektóre terminy mogą być zmienione, czekamy na potwierdzenie ze strony dwóch szkół).

Prowadzący: Jerzy Grzegorski - wybitny artysta zajmujący się rzeźbą, fotografią, rysunkiem i obiektami fotograficznymi, od lat prowadzi pracownię plastyczną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6, zwanym "Na Dziewanny"(po konsultacjach m.in. z Andrzejem Jakubowskim, tyflopedagogiem).

Założenia projektowe:  Warsztat zrealizowany będzie we współpracy z artystą rzeźbiarzem, który na czas warsztatu udostępni swoje prace. Uczestnicy będą oglądali rzeźby za pomocą dotyku, dyskutując o różnych sposobach interpretacji wybranej rzeźby. Opowieść o „zobaczonej" rzeźbie zostanie zapisana na ścieżce dźwiękowej i „zamrożona" za pomocą form ulepionych z gliny.

ZOBACZ TAKŻE