Łódź przeznacza rocznie ok. 25 mln zł na remonty mieszkań komunalnych. Obecnie odnawia ponad 30 gminnych lokali za ponad 3 mln zł (niektóre remonty już wykonano, np. przy ul. Traugutta 10). Większość z nich znajduje się w centrum miasta, w obszarze rewitalizacji (to m.in. ulice Próchnika, Zgierska, Traugutta, Pogonowskiego, Sterlinga czy Struga), a inne tuż poza nim, przy ulicach Marysińskiej, Helskiej i Powstańców Wielkopolskich. Remonty obejmują wymianę instalacji, doposażenie łazienek i toalet, wymianę posadzek i wykonanie nowych tynków, wymianę stolarki oraz instalację podstawowego wyposażenia kuchni. W lokalach, w których nie było łazienek, zostaną wygospodarowane pomieszczenia wyposażone w brodziki lub wanny.
Nowe bloki WTBS i Łodzi
Nowe mieszkania powstaną natomiast przy ul. Lubelskiej 9/11. W połowie 2024 r. rozpocznie się budowa czterokondygnacyjnego bloku z 70 mieszkaniami o powierzchni od 26 do 75 mkw. (od M1 do M4). Powstanie on dzięki współpracy gminy Łódź z Widzewskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. To kolejna inwestycja realizowana w tym partnerstwie. Obecnie prowadzone są dwa takie przedsięwzięcia – przy ul. Przędzalnianej 101/103 oraz przy ul. Nawrot 98.
Miasto Łódź regularnie wnioskuje o wsparcie zewnętrzne na nowe inwestycje i renowację istniejących lokali. Dzięki temu mieszkania szybciej przywracane są do użyteczności w dużo wyższym standardzie dla oczekujących na nie łodzian.
Projekt pn. „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami w parterze, wraz z zagospodarowaniem terenu, przy ul. Lubelskiej 9/11 w Łodzi, współfinansowany ze środków Funduszu Dopłat w ramach Rządowego programu finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego.