Mieszkania w Łodzi. Buduje się dużo, ale drożej o niemal 10% [RAPORT]

Po chwilowej stagnacji w 2020 r. na łódzkim rynku mieszkaniowym szybko nastąpiła poprawa koniunktury, która nie hamuje – donosi wydany właśnie doroczny raport sporządzony przez OPG Property Proffesionals.

foto. ŁÓDŹ.PL
Najwięcej mieszkań sprzedaje się na Polesiu (na zdjęciu osiedle Atal przy Pienistej)

W 121 inwestycjach deweloperskich realizowanych na terenie miasta w ciągu roku powstało 11 150 mieszkań, najwięcej na Polesiu i Widzewie. Nabywców znalazła aż jedna trzecia z nich. Deweloperzy sprzedali ponad 3 300 lokali, co jest znakomitym wynikiem, biorąc pod uwagę okres pandemii. Popytu nie zgasiły nawet rosnące ceny mieszkań, a w przypadku niektórych łódzkich dzielnic, jak np. Śródmieścia, były to wzrosty dwucyfrowe (13%). Średnia cena transakcyjna na łódzkim rynku pierwotnym wyniosła w drugim kwartale 2021 r. 6 864 zł/mkw. (o 9,6% więcej rok do roku). Co ciekawe, najwięcej mieszkań sprzedało się w ciągu minionych 12 miesięcy na Polesiu, która to dzielnica obok Górnej należy do najtańszych w mieście. 

– Mieszkania kupują przeciętni Kowalscy, ale są to Kowalscy różnego rodzaju. Jedni kupują dla siebie, pozostali lokują kapitał. Przy wysokiej inflacji mieszkania są alternatywą do trzymania gotówki w banku – stwierdza Michał Styś, prezes OPG Property Proffesionals, który szacuje, że mniej więcej jedna trzecia sprzedanych w ciągu ostatniego roku mieszkań była zakupami inwestycyjnymi pod wynajem. – Pomimo wzrostu cen dostępność mieszkań jest od trzech lat w miarę stała. Za przeciętną pensję można kupić 0,83 metra kwadratowego.

ZOBACZ TAKŻE