Małe pingwiny nie od razu wskakują do basenu. – Trzeba poczekać aż się przepierzą, tzn. zmienią pisklęcy puch na pióra, które pozwolą im wejść do wody. Taka wymiana chwilę trwa – mówi Elżbieta Nowak kierownik działu edukacji. – Dopiero po tym czasie młode ptaki zaczynają swoją przygodę z wodą.
Popielate pisklęta
Młode pingwinów są popielate, łatwo odróżnić je od dorosłych osobników. W tej chwili na wybiegu Orientarium Zoo Łódź można wypatrzeć dwa maluchy. Od samego początku karmione są przez oboje rodziców. Ptaki, które mieszkają w łódzkim ogrodzie to pingwiny przylądkowe, gatunek, który dobrze odnajduje się w nieco cieplejszym klimacie. Każdy z osobników posiada unikalny wzór upierzenia.
Krytycznie zagrożony gatunek
Pingwiny przylądkowe są krytycznie zagrożonym gatunkiem na świecie. Obecnie szacuje się, że w ostatnich 100 latach ich liczba spadła o 98%! Główne zagrożenie dla tych ptaków stanowi działalność człowieka: przede wszystkim wycieki ropy naftowej, ale także kłopoty z pokarmem spowodowane masowym połowem drobnych ryb do produkcji mączki rybnej.
20 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach.
Karmienia pokazowe pingwinów przylądkowych odbywają się codziennie o 13:00.