„Moda z Łodzi. Historia Domu Mody „Telimena” – wykład o fenomenie kultowej marki

Centralne Muzeum Włókiennictwa zaprasza na wykład pt. „Moda z Łodzi. Historia Domu Mody „Telimena”. Będzie to rozmowa o kultowej łódzkiej marce modowej.

fot. Dariusz Kulesza
O historii domu mody Telimena
4 zdjęcia
fot. Dariusz Kulesza
fot. Dariusz Kulesza
fot. Dariusz Kulesza
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Łódzki Dom Mody Przemysłu Odzieżowego „Telimena” był jednym z najważniejszych przedsiębiorstw modowych w powojennej Polsce. Powstał w 1957 roku i bardzo szybko zdobył ogromną popularność. Do dziś kojarzy się z elegancją, szykiem i luksusem. Fenomen marki Telimena, która m.in. pojawiła się na wystawie „Miasto – Moda – Maszyna, przybliży wykład w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W witrynie poświęconej „Telimenie” można zobaczyć ubiory z różnych lat i dekad działalności przedsiębiorstwa. Na szczególną uwagę zasługują realizacje projektów z lat 70. XX wieku, w których mocno wybrzmiewają niezwykle popularne wówczas motywy ludowe. Jedna z kreacji została uszyta z wzorzystej tkaniny, określanej wówczas mianem kaszmiru i produkowanej przez łódzkie Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Andrzeja Struga. Innym ciekawym przykładem mody okresu PRL jest komplet balowy z malowanego ręcznie jedwabiu z 1977 roku. Ubiór został zaprojektowany przez Zonię Pionk.

Wykład poprowadzi Andrzej Jankowski, edukator Działu Edukacji CMWŁ. Przybliży on historię Domu Mody Przemysłu Odzieżowego „Telimena”. Słuchacze dowiedzą się, kto projektował i prezentował nowe kolekcje, jak wyglądały pokazy i praca w domu mody oraz na czym polegał fenomen marki.

Kiedy i gdzie?

29 stycznia (sobota) godz. 15:00

Bilet: 8 zł bilet normalny, 6 zł ulgowy

Limit miejsc: 40 osób

Bilety na wykład dostępne są na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

ZOBACZ TAKŻE