Modernizacja Teatru Powszechnego w Łodzi. Największa inwestycja w historii instytucji

Teatr Powszechny w Łodzi rozpoczyna strategiczną modernizację siedziby i Dużej Sceny. To największa inwestycja w historii Teatru, który w Łodzi działa od 1945 roku. W piątek 27 września została podpisana umowa na projekt „Europejskie Centrum Komedii i Edukacji Teatralnej”.

Teatr Powszechny w Łodzi po remoncie
Wizualizacja fasady Teatru Powszechnego w Łodzi po realizacji inwestycji, fot. mat.pras.

Budżet projektu to ponad 42 miliony złotych (dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi około 27 milionów złotych, środki miasta Łodzi to ponad 15 milionów złotych). Projekt obejmuje przebudowę całego budynku Teatru (bez Małej Sceny), zmianę układu widowni Dużej Sceny na bardziej amfiteatralną oraz dostosowanie budynku dla osób ze szczególnymi potrzebami. 

„Oczywiście w czasie modernizacji będziemy grać, nie zgubimy rytmu, będziemy rozwijać się, nie stracimy kontaktu z publicznością, z którą przymierze budowaliśmy przez lata. Jesteśmy w zaawansowanych rozmowach na temat siedziby zastępczej. Będziemy grać w innym miejscu. W czasie remontu odbędą się kolejne edycje Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Przetarg ogłosimy w ostatnim kwartale tego roku, rozstrzygnięcie powinno nastąpić na początku 2025 roku. Teatr po modernizacji powinniśmy otworzyć dla publiczności w 2028 roku” – podkreśliła Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru.

Teatr po modernizacji będzie bezpieczny i nowoczesny, również pod względem technologicznym. Będzie także bardziej dostępny.

ZOBACZ TAKŻE