Sama idea takiego wsparcia powstała ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych i została szybko zaadaptowana przez organizacje opiekujące się osobami z autyzmem. Specjaliści od początku podkreślali wagę budowania nieformalnych, koleżeńskich relacji w procesie socjalizacji osób będących w spektrum autyzmu. W Polsce inicjatywa jest z powodzeniem realizowana od 2012 roku.
Wolontariat. Kto może się zgłosić?
Wolontariuszem może zostać każdy, kto ukończył 14 lat i dysponuje kilkoma wolnymi godzinami w miesiącu. Osoby, które dostaną się do programu, przejdą najpierw szkolenie, podczas którego więcej dowiedzą się o funkcjonowaniu osób w spektrum autyzmu. Później zostaną dobrani w pary z uczestnikami projektu. Doświadczeni psychologowie wezmą pod uwagę zainteresowania, wiek i płeć uczestników i na podstawie indywidualnych rozmów połączą ze sobą osoby, które mają szansę zbudować prawdziwie przyjacielską relację.
Wolontariusze i osoby w spektrum będą się regularnie widywać przez 7-8 miesięcy. Spotkania mają mieć charakter towarzyski – mogą to być wyjścia do kina, teatru, parku, muzeum, czy restauracji. Wszystko zależy od pomysłowości i wyobraźni uczestników. Odwiedzą też miejskie instytucje. Dzięki takim spotkaniom osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera poznają nowych ludzi, z którymi będą mogły porozmawiać i ciekawie spędzić czas. Poczują się też pewniej w kontaktach z osobami spoza swojego codziennego otoczenia.
Nad pozytywnymi relacjami uczestników przez cały czas czuwają psychologowie. Oni też służą radą w sytuacjach nieoczywistych i trudnych. Finał programu nie musi jednak oznaczać końca relacji. Wielu uczestników tworzy przyjaźnie na całe życie.
Łódzkim koordynatorem projektu jest Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula. Żeby zostać wolontariuszem lub uczestnikiem programu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie wolontariatkoleżeński.pl.