Budowa własnego domu od podstaw – zalety i wady
Podstawową zaletą budowy domu jest to, że na etapie projektowym masz możliwość wyboru projektu domu. Masz wpływ na to jak Twój dom będzie wyglądał i w jakie instalacje będzie wyposażony. Dzięki temu możesz perfekcyjnie dopasować wielkość i układ wnętrza czy wygląd obiektu do własnych potrzeb oraz upodobań. Wybierająć projekt gotowy dostępny na stronie https://projekty.muratordom.pl masz możliwość wprowadzenia pewnych zmian (w ramach adaptacji), które pozwolą Ci na dostosowanie budynku nie tylko do swoich wymagań, ale również przepisów narzuconych przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Na etapie końcowym budowy domu masz realny wpływ na sposób wykończenia ścian czy też podłóg.
Jedną z wad budowy własnego domu jest konieczność dopełnienia szeregu formalności. Oprócz wyboru projektu, musisz dodatkowo zlecić architektowi jego adaptację. Do tego potrzebujesz zgromadzić sporo niezbędnych dokumentów, aby uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę lub złożyć wniosek o zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego. Wznosząc obiekt mieszkalny od podstaw, powinieneś przygotować się na konieczność dość długiego oczekiwania od momentu rozpoczęcia inwestycji do chwili przeprowadzki. Czasami może się okazać, że założony budżet będzie niewystarczający do zakończenia przedsięwzięcia, generując konieczność wygospodarowania dodatkowych środków.
Zakup gotowego domu – plusy i minusy
Wybierając zakup już istniejącego domu, do minimum ograniczysz formalności związane ze zmianą miejsca zamieszkania. Nie musisz starać się o pozwolenie na budowę ani zawierać umów z wykonawcami, a jedynie podpisać akt notarialny. Ważnym atutem jest możliwość obejrzenia budynku w całości, na żywo – i przekonania się w ten sposób, czy spełni on Twoje potrzeby. Wśród zalet tego rozwiązania należy wymienić krótki czas realizacji całego przedsięwzięcia, a nierzadko możliwość wprowadzenia się do gotowego wnętrza bezpośrednio po zakupie. Na samym początku znasz cenę końcową nieruchomości. W przypadku zakupu domu w stanie developerskim łatwiej jest określić niezbędny budżet, potrzebny do wykończenia domu.
Jakie są wady zakupu domu? Jeśli poszukujesz nieruchomości na rynku wtórnym, może ona wymagać generalnego remontu lub odświeżenia – co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Nie zawsze będzie Ci pasować układ pomieszczeń czy styl wykończenia budynku. Pewne zmiany zawsze można wprowadzić, typu wykończenie wnętrz, ale jeśli chodzi o układ pomieszczeń to może się to okazać niemożliwe lub też bardzo kosztowne do przeprowadzenia. Dodatkowo trzeba przyznać że budynki powstające we wcześniejszych latach mają zupełnie inne standardy izolacyjności energetycznej niż te obiekty które są realizowane w ostatnich latach. Ma to bezpośrednie przełożenie na koszty eksploatacji budynku.
Jeżeli natomiast interesuje Cię obiekt od developera, musisz być przygotowany na dość ograniczony wybór dostępnych w sprzedaży rozwiązań, ale również lokalizacji.
Chcesz zminimalizować wydatki związane z zakupem nieruchomości? Kupując starszy dom, będziesz zmuszony do zaakceptowania jego standardu wykończenia oraz stopnia zużycia. Z uwagi na fakt, iż był on wznoszony w starszej technologii, będziesz musiał pogodzić się z wyższymi kosztami jego utrzymania.
Kupić gotowy dom, a może wybudować go od podstaw? Te pytania często pojawiają się w myślach inwestorów planujących przeprowadzkę. Wybierając pierwsze z nich, łatwiej dopasujesz je do swoich możliwości finansowych i szybciej zmienisz miejsce zamieszkania. Druga opcja natomiast pozwoli Ci na doskonałe dostosowanie wyglądu zewnętrznego i układu wnętrz do swoich upodobań. Pozwoli również na zamieszkanie w nowym, energooszczędnym budynku o niskich kosztach eksploatacji. Tylko od Ciebie zależy, które z rozwiązań będzie bardziej zgodne z Twoimi potrzebami i planami na najbliższe lata.
Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl