Muzeum Kinematografii w Łodzi z ciekawym projektem. Filmy dokumentalne w całym województwie

Bardzo ciekawy pomysł realizować będzie Muzeum Kinematografii w Łodzi. Będą to projekcje polskich filmów dokumentalnych w ośmiu ośrodkach kultury województwa łódzkiego.

Muzeum Kinematografii
Muzeum Kinematografii

Specyfika lokalnych kin, kwestie kosztów projekcji, wymagania związane z opłatami autorskimi, różnego rodzaju wymogi prawne sprawiały, że bardzo rzadk do zainteresowanych kinem dokumentalnym w małych ośrodkach docierały tego typu realizacje. Pomysł łódzkiego muzeum ma wypełnić tę lukę. Projekcje będą połączone ze spotkaniami z ich twórcami. A, że z reguły dokumenty poruszają ważkie aspekty społeczne, będzie to także znakomity pretekst do rozważań o potrzebach współczesnego społeczeństwa oraz zagrożeniach, jakie nas wszystkich dotyczą. Dodatkową atrakcją będzie objazdowa wystawa plakatów filmowych z kolekcji Muzeum Kinematografii. Ma to być także forma promocji samego muzeum, ze szczególnym uwzględnieniem nowych wystaw.

–  Liczymy na to, że publiczność seansów dokumentalnych zechce zobaczyć więcej, gdy przyjedzie się Muzeum Kinematografii do Łodzi – Miasta Filmu UNESCO – mówi Jakub Wiewiórski, zastępca dyrektora instytucji. – Filmy dokumentalne wzbudzają w nas emocje. Pozwalają zobaczyć życie bardzo odległe od tego, jakie znamy, skłaniają do refleksji, na które na co dzień brakują nam czasu. Dają możliwość współuczestniczenia w pasjach innych ludzi, kibicowania im, kiedy usiłują rozwiązać swoje problemy. Niezależnie od tego, czy filmy opowiadają o współczesności, czy o historii, czy akcja dzieje się w Polsce, czy w świecie, czy ich bohaterami są Polacy, czy obcokrajowcy, dokumenty mają pewien wspólny mianownik – zawsze są skoncentrowane na człowieku, który wszak jest naszą największą szansą, ale i największym zagrożeniem. Spodziewamy się interesujących rozmów i wymiany poglądów. Jednego jesteśmy pewni - żaden z prezentowanych filmów nie pozostawi widza obojętnym! - dodaje dyrektor.

To bezpośrednie nawiązanie do realizowanego przez muzeum festiwalu ,,Człowiek w zagrożeniu'. Projekt „Dokumenty w drodze" wystartuje 28 czerwca w Lipcach Reymontowskich i potrwa do końca października. Zakończymy go w Zelowie.

Dofinansowanie w wysokości 38 tys. zł muzeum zdobyło z programu Kultura-Interwencje 2024 Narodowego Centrum Kultury.

ZOBACZ TAKŻE