Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź. Znajdziesz tu niezwykłe eksponaty

22 września 2006 r. otwarto Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź przy ul. Wierzbowej 51. Placówka o tematyce tramwajowo-autobusowej powstała z inicjatywy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Łódź Sp. z o.o. przy udziale pasjonatów z Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

Fot. Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51
3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Ekspozycja stanowiła kontynuację działającej już od 1977 r. Izby Tradycji MPK. Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się fotografie upamiętniające ponad 120 lat komunikacji miejskiej w Łodzi, bilety, tablice informacyjne, elementy wyposażenia tramwajów i wiele innych przedmiotów. Zbiory muzeum obejmują również zabytkowy tabor tramwajowy i autobusowy.

Warto wspomnieć, że po raz pierwszy idea utworzenia w Łodzi muzeum komunikacji na terenie zajezdni Brus pojawiła się w pierwszej połowie lat 70. XX w. w planach tworzonego wówczas Parku Kultury i Wypoczynku na Zdrowiu. Powstał wtedy Ogród Botaniczny, z planów budowy ośrodka sportów zimowych zrealizowano tylko tzw. Górkę Retkińską, w dolinie rzeki Łódki miał powstać akwen sportów wodnych i wreszcie był także projekt utworzenia Muzeum Komunikacji Miejskiej w zajezdni Brus (ul. Konstantynowska 115), która była w przewidziana w przyszłości do likwidacji, a cały obiekt zachował się w oryginalnym stanie.

Plany zorganizowania w muzealnej zajezdni, skonkretyzowały  po jej wyłączeniu w 2012 r., a rok później placówka została udostępniona do zwiedzania – można tam oglądać unikatowe, zabytkowe modele tramwajów i autobusów oraz osprzęt dawanej komunikacji miejskiej.

ZOBACZ TAKŻE