Muzeum Miasta Łodzi obchodzi 46. urodziny. Świętujmy razem!

Już w najbliższy piątek, 29 października o godz. 17:00, Muzeum Miasta Łodzi świętować będzie 46. rocznicę założenia. Z tej okazji instytucja zaprasza na sentymentalne oprowadzanie po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego.

fot. ŁÓDŹ.PL
Świętuj urodziny podczas uroczystego oprowadzania
3 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Spotkanie poprowadzi Cezary Pawlak (Dział Edukacji Muzeum) ze specjalnym udziałem Małgorzaty Laurentowicz-Granas (Dyrektor Muzeum w latach 2011-2016). Po oprowadzaniu goście wysłuchają koncertu w wykonaniu Anny Furkałowskiej (wiolonczela) oraz Pauliny Żurawik (harfa), które wykonają najpiękniejsze melodie muzyki rozrywkowej, filmowej, klasycznej, a także standardy jazzowe.

Trochę historii Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi (dawniej Muzeum Historii Miasta Łodzi) zostało powołane 30 października 1975 roku Zarządzeniem Nr 43/75 Prezydenta Miasta Łodzi. Pomysłodawcą otworzenia w mieście Muzeum historycznego był ówczesny Konserwator Zabytków Miasta, Antoni Szram (został on pierwszym dyrektorem nowo powstałej placówki). Początkowo instytucja zlokalizowana miała być w ratuszu, w którym mieściło się Archiwum Państwowe oraz kamienicy przy pl. Wolności 2, ostatecznie jednak Muzeum Miasta Łodzi na swoją siedzibę przyjęło wnętrza dawnej rezydencji przemysłowca Izraela K. Poznańskiego przy ulicy Ogrodowej 15.

– Miło jest mi zaprosić łodzian na kolejną rocznicę urodzin naszego Muzeum – mówi Magda Komarzeniec, Dyrektor MMŁ. – Jak sama jego nazwa wskazuje Muzeum Miasta to miejsce, w którym każdy mieszkaniec Łodzi znajdzie dla siebie coś ciekawego i będzie czuł się dobrze. Dlatego też na świętowanie urodzin Muzeum co roku jest wydarzeniem, na którym gościmy łodzian - dodaje.

Tradycja obchodów rocznicy powołania Muzeum Miasta Łodzi sięga wiele lat wstecz. Wymienić warto chociażby takie wystawy i wydarzenia zorganizowane z tej okazji, jak spotkanie rodziny Poznańskich „Powrót do ziemi obiecanej” w 2010 roku, czy też wystawę „Bracia Hirszenbergowie - w poszukiwaniu ziemi obiecanej” z 2016 r. W roku 2021, z uwagi na pandemię, obchody musiały przyjąć mniejszy rozmach i ogniskują się wokół sentymentalnego oprowadzania po Muzeum.

Świętowanie w czasie pandemii

– Z uwagi na obostrzenia covidowe musieliśmy zaproponować formułę bezpieczną, mniej huczną niż zwykle” – mówi Cezary Pawlak z Działu Edukacji. –Jednak jesteśmy przekonani, że spotkanie z Panią Dyrektor Małgorzatą Laurentowicz-Granas – współtwórczynią tego miejsca, osobą która ma ogromną wiedzę zarówno o pałacu jak i samym Muzeum – sprawi, że godnie uczcimy 46. rocznicę powołania naszej instytucji – dodaje.

Bilety w cenie 12,00 zł (bilet ulgowy) i 18,00 zł (bilet normalny) dostępne są kasie Muzeum.

ZOBACZ TAKŻE