Muzeum Miasta Łodzi zaprasza na wystawę o Jerzym Kosińskim [ZDJĘCIA]

Kontrowersyjny pisarz, którego życiorys zmieści się na kartach kilku powieści. W 90. rocznicę urodzin Jerzego Kosińskiego Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15) zaprasza na wystawę poświęconą temu urodzonemu w Łodzi twórcy. Na wystawie „Kosiński. Re/kompozycje. Ja” to próba zmierzenia się z życiorysem i dorobkiem tego wzbudzającego do dziś emocje pisarza.

wystawa poświęcona Jerzemu Kosińskiemu
Muzeum miasta Łodzi zaprasza na wystawę poświęconą Jerzemu Kosińskiemu, fot. mat. pras.
6 zdjęć
wystawa poświęcona Jerzemu Kosińskiemu
wystawa poświęcona Jerzemu Kosińskiemu
wystawa poświęcona Jerzemu Kosińskiemu
wystawa poświęcona Jerzemu Kosińskiemu
wystawa poświęcona Jerzemu Kosińskiemu
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Jerzy Kosiński przyszedł na świat 14 czerwca 1933 r. w Łodzi w rodzinie żydowskiej. Jego życiorys na zawsze naznaczyła II wojna światowa. 

Malowany ptak 

W latach 50. uzyskał stypendium w Stanach Zjednoczonych. Tam w 1965 r. została wydana jego najsłynniejsza powieść „Malowany ptak”. Utwory Kosińskiego zdobywały uznanie krytyków i publiczności. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym National Book Award. Oprócz pracy literackiej Kosiński spełniał się jako wykładowca akademicki. Już za życia tworzył wokół siebie legendę, która sprawiała, że obok jego postaci nie dało i nie da się przejść obojętnie. 

Pisarz, fotograf, nauczyciel

Na ekspozycji w Muzeum Miasta znalazło się prawie 80 obiektów dokumentujących życie i twórczość pisarza: fotografie rodzinne, dyplomy, pamiątkowe dyplomy, maszynopisy powieści, korespondencja, maszyna do pisania... Postać Kosińskiego przybliżają również wypowiedzi krytyków literackich, jego współpracowników czy przyjaciół. Wystawa pokazuje twórcę nie tylko jako literata czy akademika, ale również zapalonego fotografa. 

Pisarski nerw

W zbiorach Muzeum Miasta Łodzi znajduje się ponad 150 obiektów związanych z twórczością Jerzego Kosińskiego. Większość z nich placówka otrzymała w 2004 r. w darze od wdowy po pisarzu – Katherine von Fraunhofer-Kosinski ze Stanów Zjednoczonych. – Klasycznej prezentacji sylwetki artysty, jego życia, pasji i kariery, towarzyszą wielogłos krytyczny (fragmenty recenzji) oraz ekspozycja pisarskiego „nerwu” Kosińskiego w formie prezentowanych na wystawie maszynopisów – mówi kuratorka wystawy, Magdalena Skrzypczak. 

Ekspozycja poświęcona Kosińskiemu jest pierwszą odsłoną nowej formuły Panteonu Wielkich Łodzian. Zamiast formy gabinetów postaci wybitnych łodzian będą od teraz prezentowane w formie czasowych ekspozycji, co umożliwi przedstawienie większej liczby zasłużonych dla miasta.

ZOBACZ TAKŻE