Aby otrzymać nominację Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi musiało przejść przez dwa wstępne etapy konkursowe: wypełnić wyczerpującą kilkudziesięciostronicową aplikację, a następnie przygotować się na wielogodzinną wizytę jurora, wytypowanego przez Europejskie Forum Muzeów (EMF).
Istotne jest to, że w konkursie, pracę muzealników oceniają inni muzealnicy, a kryteria konkursu, który organizowany jest od 1977 roku są wciąż aktualizowane.
Jestem bardzo dumna. Choć to dopiero nominacja, to jednak walczymy z najlepszymi muzeami w Europie. Znaleźć się w takim gronie to wielkie wyróżnienie i docenienie naszej pracy, a dodatkowo znakomita promocja miasta na arenie międzynarodowej - mówiła Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
W tym roku liczyły się: innowacyjność, kreatywne podejście do edukacji i odpowiedzialności społecznej, sposoby angażowania społeczności i publiczności, a także wyjątkowa atmosfera w muzeum.
Przed zespołem Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi kilka miesięcy oczekiwań. Zwycięzców konkursu poznamy podczas dorocznej konferencji i ceremonii wręczenia nagród EMYA, która odbędzie się w Białymstoku w dniach 21-25 maja 2025 roku.