Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania kołdry?

Porządna kołdra to podstawa dobrego wypoczynku i wysokiej jakości snu. Jeżeli nadal jej nie masz, bo do tej pory szkoda ci było wydawać na nią większe pieniądze, najwyższa pora coś z tym zrobić i sprawić sobie wyjątkowy prezent w postaci wyjątkowej, dopasowanej do twoich potrzeb kołdry.

Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania kołdry?

Od razu celuj w kołdry całoroczne. Mógłbyś oczywiście zdecydować się na zakup dwóch oddzielnych egzemplarzy sezonowych, z myślą o używaniu ich albo w sezonie letnim (przez wiosnę i lato), albo w sezonie zimowym (przez zimę i jesień), jednakże koniec końców wygląda to zwykle tak, że albo zapomina się o tej drugiej kołdrze, albo nie ma się ochoty wyciągać jej z jakiejś górnej półki, gdzie wcześniej się ją schowało, albo też tak bardzo jest się przyzwyczajonym do używanego już okrycia, że nie ma się ochoty go zmieniać. Kołdra całoroczna to najlepsza inwestycja. Kupując tylko jedno okrycie, możesz pozwolić sobie na zakup czegoś droższego i naprawdę porządnego, zamiast sięgać po dwie sezonowe kołdry i musząc dzielić posiadany budżet na dwa.

Typ kołdry ustalany jest zwykle na samym początku zakupów, jednak zaraz potem musisz ustalić dla tej kołdry odpowiedni rozmiar, który - jak mówi pewien dość dobrze sprawdzający się schemat - powinien zostać dopasowany i do tego, jak śpisz, i do twojego wzrost. Wysokość kołdry musi być o jakieś trzydzieści centymetrów dłuższa od twojego wzrostu, koniecznie o tym pamiętaj. Szerokość dobierasz natomiast do własnych potrzeb i do tego, jak bardzo wiercisz się w nocy. Szerszej kołdry będziesz potrzebować w przypadku spania na łóżku dwuosobowym, a węższej przy korzystaniu z łóżka jednoosobowego.

Na sam koniec rzuć jeszcze okiem na rodzaj zastosowanego w kołdrach wypełnienia oraz ich poszycie. Kołdry całoroczne wypełniane są od środka albo wsadem naturalnym, albo wsadem syntetycznym. Podobnie zresztą wygląda to w przypadku ich poszycia, choć zdecydowanie najczęściej producenci decydują się je wykonywać z czystej naturalnej bawełny.

Jaka kołdra jest ciepła?

Dobry sen bez kołdry jest trudny. Kołdry puchowe mają duży wpływ na jakość snu. Wypełnienie kołdry jest najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie kołdry, ponieważ decyduje o zatrzymywaniu ciepła. Sezonowa skala ciepła - wskazuje na użytkowanie kołdry w danym sezonie, np. kołdry letnie, kołdry zimowe itp. Jest to sposób na określenie klasy cieplnej kołder najczęściej stosowanych w Polsce. O wyborze kołdry bardzo często decydują warunki panujące w sypialni. Kołdry szyte są z różnych materiałów, dlatego jedne nadają się na cieplejsze dni, a inne najlepiej sprawdzą się latem. Jeśli w domu zawsze jest stosunkowo ciepło, warto zaopatrzyć się w kołdrę letnią lub całoroczną. Solidna ciepła kołdra nie musi być ciężka, żeby zapewnia komfort termiczny. 

Jak prać poszczególne odmiany kołder?

Kołdry różnią się od siebie sposobem wykonania i w zależności od tego wykonania mogą mieć inne wymagania. Pranie kołdry wypełnionej wsadem syntetycznym powinno wyglądać ciut inaczej niżeli pranie kołdry uzupełnionej puchem lub pierzem. Jak więc zająć się tymi poszczególnymi wersjami nocnego okrycia, aby ich nie zniszczyć, a właśnie zapewnić im świeżość, dobry wygląd i optymalną strukturę?

Kołdry syntetyczne, wypełniane zwykle wkładem wykonywanym z poliestru, są najmniej wymagające. Praktycznie każdy potrafi obchodzić się z tworzywami sztucznymi i wie, jak je czyścić, skoro to właśnie z tych tworzyw powstaje najwięcej ubrań, które ludzie piorą non stop, dzięki czemu widzą, co wpływa na nie dobrze, a co potrafi im szkodzić. Kołdry poliestrowe śmiało mogą być wirowane i to nawet na wysokich obrotach. - Producenci zezwalają prać je w zwykłych płynach do prania odzieży, choć najbezpieczniej robić to na specjalnym programie do prania pościeli lub wyrobów delikatnych – dodaje Małgorzata Zmuda ze sklepu internetowego Posciel.to.

Pranie kołdry w pralce jest też możliwe w przypadku kołder wykonywanych z mikrofibry. One również nie okażą się zbyt wrażliwe na działanie automatu, o ile tylko właściwie się go ustawi i wybierze się w nim dobry program, który powinien uwzględniać zastosowanie niższej temperatury, mniejszej ilości obrotów, ale też i wydłużony czas prania. Ogólnie rzecz biorąc mikrofibra bywa trudna do wyczyszczenia, dlatego lepiej potrzymać ją w pralce trochę dłużej albo jeszcze przed umieszczeniem jej w pralce przetrzeć ją gdzieniegdzie ręcznie, zwłaszcza w tych miejscach, które będą szczególnie mocno zabrudzone.

Największe trudności w kontekście czyszczenia zawsze sprawią kołdry z wsadem naturalnym, wypełnione czy to puchem, czy to gęsim pierzem. Jako że w ich przypadku pranie kołdry w pralce może zakończyć się bardzo drastycznie, wiele osób decyduje się na oddanie takich kołder do specjalistycznych pralni, w których ich czyszczeniem zajmują się doświadczeni profesjonaliści.

ZOBACZ TAKŻE