Coraz więcej osób boryka się z problemami z poruszaniem się. Na świecie powstają wynalazki, które wspomagają rehabilitację. Jednym z nich jest egzoszkielet nóg. Korzystanie z takiego zewnętrznego szkieletu nie zastępuje pacjentom kończyn, ale umożliwia ruch, kiedy nie są samodzielnie do niego zdolni.
Prototyp takiego urządzenia powstał na Politechnice Łódzkiej, stworzył go zespół z Katedry Automatyki, Biomechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, kierowanym przez prof. Jana Awrejcewicza.
– Egzoszkielet zakładany jest na nogi i tułów pacjenta, który nie jest zdolny do samodzielnego poruszania się, np. na skutek chorób bądź urazów rdzenia kręgowego – mówi mgr inż. Olga Jarzyna, doktorantka w KABiM. – Zadaniem urządzenia jest wymuszanie ruchów człowieka w sposób naśladujący prawidłowy chód, co ma prowadzić do rehabilitacji chodu i zwiększenia sprawności pacjenta
Prototyp zostanie wykorzystany do dalszych badań. Wyniki posłużą m.in. w tworzeniu innych inspirowanych biologicznie robotów, dwu, sześcio czy nawet ośmionożnych.