Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi. Dlaczego liście zmieniają swoje kolory?

Miasto zaczyna już zamieniać soczystą zieleń na najpiękniejsze odcienie czerwieni, żółcieni i pomarańczu. Na urokliwy spacer warto wybrać się np. do Parku na Zdrowiu, Parku Poniatowskiego, Parku Staromiejskiego czy w okolice Placu Wolności.

Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi
Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi
6 zdjęć
Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi
Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi
Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi
Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi
Najpiękniejsze barwy jesieni w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

Magicznie prezentuje się również Arturówek, Księży Młyn, a wiele łódzkich budynków w centrum zdobi winobluszcz, który właśnie o tej porze roku wygląda najpiękniej – przebarwia się na intensywny czerwono-żółtawy kolor. Łódź zachwyca o każdej porze roku!

Dlaczego liście zmieniają kolor?

Zawarty w liściach zielony barwnik (chlorofil) jesienią ulega rozkładowi na związki proste, a te są transportowane w głąb rośliny. W ten sposób uzyskuje ona substancje odżywcze, które pozwolą przetrwać chłodne miesiące. Rezerwy cukru zapewnią również bujny i szybko wzrost wiosną. W liściach pozostaje tylko to, co dla roślin jest już zbędne: barwniki - żółte (ksantofile), pomarańczowe (karoteny) i czerwone (antocyjany). To one tworzą niezwykły spektakl jesiennych kolorów.

Od czego zależy kolor przebarwień?

Dużą rolę odgrywa tu pogoda. Najlepsze warunki do powstania mieniącego się lasu to stopniowe ochłodzenie i umiarkowanie słoneczne dni. W przypadku nagłego spadku temperatury i ulew, liście będą mieć mniej imponujące ubarwienie i znacznie szybciej opadną. Stąd powiedzenie "złota polska jesień" - to właśnie łagodna pogoda pozwala na obserwację pięknych żółci i czerwieni. Ponadto znaczenie ma także sam gatunek drzewa. Dla przykładu buki często przybierają odcień żywej czerwieni, klony robią się żółte.

Kiedy liście opadają z drzew?

W trakcie przebarwiania liści, w miejscu styku ogonka z pędem, powstaje tkanka odcinająca. W tym procesie bierze udział jedyny gazowy hormon roślin - etylen. To hormon starzenia, odpowiedzialny również za dojrzewanie owoców. Najwięcej liści opada z drzew w listopadzie, jak sama nazwa wskazuje.

Czy liście są ważne?

Liście są odpowiedzialne za produkcję składników odżywczych i mineralnych oraz oddychanie. Gdy robi się chłodno, woda pod postacią kryształków lodu staje się nieprzyswajalna, nie ma zatem potrzeby transportowania jej do liści, więc stają się one zbędne. Dlatego, by nie doprowadzić do strat i zamarcia rośliny, procesy te zostają wstrzymane. Chlorofil ulega rozkładowi, a wiele związków - jak woda czy substancje odżywcze - zostaje z liści wycofanych. Gdy to nastanie, drzewa mogą się ich pozbyć.

ZOBACZ TAKŻE