Pomysł – mamy na to procedurę!
Nie zawsze potrzeba kilku miejskich zarządów, departamentów czy biur, by zmienić coś w swoim otoczeniu. Czasem nawet dobrze byłoby nie angażować całej urzędowej machiny – uchwały, procedury, prawo zamówień publicznych – to wszystko powoduje, że najprostsze zadania mogą zajmować całkiem sporo czasu. Gdy miasto jest zajęte projektami i zadaniami w skali makro - dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek sposobem na realizację niewielkich, oddolnych inicjatyw obywatelskich mogą być mikrogranty. Jak to działa? Najważniejszy jest pomysł – do konkursu można składać inicjatywy z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji czy rekreacji. Mogą to być warsztaty lub szkolenia, koncerty lub plenery malarskie, ławki, kosze, czy nasadzenia. Lub coś zupełnie innego – w poprzednich latach dzięki mikrograntom powstał, między innymi, społeczny piec chlebowy na osiedlu Zdrowie-Mania, a na Polesiu mieszkańcy i mieszkanki zrealizowali film animowany!
Gdybyśmy mieli odpowiednie miejsce, zrobilibyśmy sobie piknik. Ale nie mamy pieniędzy
By twój pomysł mógł stać się projektem, potrzebujesz co najmniej trzech osób – razem, jako grupa nieformalna, możecie wypełnić formularz zgłoszeniowy. Sam formularz nie jest skomplikowany – w końcu opisujecie własną koncepcję i inicjatywę. Dla tych, którzy boją się, że schody zaczną się dalej, na przykład przy realizacji czy rozliczaniu projektu, mamy dobrą wiadomość! Nad projektem zawsze czuwa patron – organizacja pozarządowa, która odpowiada za formalne aspekty zadania – taki anioł, który weźmie twoje zadanie pod swoje skrzydła. Gdzie szukać takiej organizacji? Może znasz lokalne stowarzyszenia lub fundacje, które mogą pomóc? Jeżeli nie, możesz poprosić o pomoc Oddział ds. Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu pracujący w Biurze Aktywności Miejskiej lub Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS – stowarzyszenie odpowiedzialne za organizację mikrograntów.
Pomysł na pięć (tysięcy złotych)
Złożony projekt przejdzie ocenę formalną i merytoryczną – czy jest zgodny z prawem, czy da się go zrealizować oraz czy koszt mieści się w założonej kwocie. Oceny dokonują członkowie i członkinie komisji – co najmniej dwie niezależne osoby. To jeszcze nie koniec – nikt nie przedstawi swojego pomysłu lepiej niż jego autor czy autorka – drugim etapem oceny jest wywiad, rozmowa i prezentacja projektu. O tym, czy Twój projekt otrzyma grant, decyduje suma punktów z obu etapów – warto się zaangażować, w końcu można otrzymać od 500 do 5000 złotych!
Pięć (tysięcy złotych) na pomysł
W tegorocznej edycji, wsparte zostaną co najmniej 32 inicjatywy grup nieformalnych lub organizacji pozarządowych. Kiedy będzie można przystąpić do realizacji? Ocena złożonych formularzy zakończy się jeszcze w czerwcu, projekty mogą rozpocząć się już 3 lipca! Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub inspiracji dla swoich działań, wszelkie informacje na temat poprzednich edycji oraz tegoroczne formularze i regulaminy znajdziesz na stronie internetowej:
Mikrogranty - Urząd Miasta Łodzi
Kontakt do Centrum Opus: MIEJSKI PROGRAM MIKROGRANTÓW 2023: "Małe granty na wielkie działania"
Kontakt do Oddziału ds. Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu: (42)-638-46-99