– W tym cyklu zamontujemy dziewięć tabliczek w przestrzeniach parków i zieleńców – mówi Aleksandra Sztuka z Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ. – Staramy się umieszczać tabliczki przy ulicach i głównych ciągach komunikacji rowerowej i pieszej, aby mieszkańcy mogli zapoznać się z nazwami rzek, które przepływają pod ich stopami.
Łódzkie rzeki w małym palcu
Dwie pierwsze tablice zostały zamontowane wiosną, informują o Bałutce i Olechówce. Teraz stawiane są oznaczenia Neru, Łódki, Jasienia, Bzury, Brzozy i Sokołówki, znajdziemy je m.in. w parku Reymonta i przy ul. Pokładowej. Wszystko po to, by promować wiedzę na temat łódzkich rzek, zaznaczać ich obecność w przestrzeni miasta, zwiększać świadomość ekologiczną mieszkańców oraz przypominać, że Łódź naprawdę jest miastem rzek.
Niedługo do tablic z nazwami dołączą także pierwsze tablice edukacyjne, które pojawią się w kilku łódzkich parkach. Będą opisywać bogactwo ekosystemów w dolinach rzek, a tym samym wesprą ochronę tego ważnego zasobu. Tablice powstaną we współpracy z lokalnymi przyrodnikami i znawcami łódzkiej przyrody, co zapewni ich merytoryczną wartość. To kolejny element szerszego projektu dotyczącego łódzkich rzek, który zakłada m.in. wydobycie na powierzchnię fragmentu rzeki Lamus oraz utworzenie przestrzeni do wypoczynku dla łodzian w kilku innych lokalizacjach.