Renowacja i modernizacja 123-letniego zabytku trwała ponad 2 lata i gruntownie poprawiła stan gmachu i jego otoczenia. Pieczołowicie odrestaurowano historyczne detale architektoniczne na zewnątrz (m.in. kartusz nad wejściem od strony al. Kościuszki z sową i ulem, płaskorzeźbę z marabutami, reliefy z efebami) i wewnątrz (np. klatka schodowa, drzwi, odnalezione polichromie). Zamontowano windę, której w budynku nigdy nie było. Przywrócono świetność wieżyczce wieńczącej budynek – pierwszemu w Łodzi obserwatorium astronomicznemu uczniów przedwojennego Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego, które w nim funkcjonowało. Gmach ocieplono i wyposażono we wszelkie instalacje niezbędne sądowi XXI w., m.in. w sieć teleinformatyczną.
Zmiany wokół gmachu
Na nowo zagospodarowano otoczenie budynku. Od strony ul. Wólczańskiej powstał poprzecinany zieleńcami parking z podziemną halą garażową. Podwyższony o dwie kondygnacje został budynek starej wozowni (pierwotnie parterowy) w północnej części dziedzińca, gdzie ulokowały się wydziały sądu, które nie prowadzą obsługi petentów. Od strony al. Kościuszki i ul. Zamenhofa wytyczono ścieżkę, przy której stanęły ławki, zadaszony parking rowerowy i fantazyjna pergola. Wśród starych drzew posadzono dużo nowej zieleni.
Całość odnowy nowej siedziby Sądu Apelacyjnego w Łodzi pochłonęła ok. 84 mln zł, z czego 10,5 mln zł pochodziło z dotacji UE.